Jak przygotować autoklimatyzację do sezonu?

25-05-2017, 09:21

Klimatyzacja w samochodzie jest wielkim udogodnieniem. Pozwala na komfortowe podróżowanie nawet w bardzo upalne dni. Jednak aby spełniała należycie swoją funkcję, należy odpowiednio o nią zadbać i co roku przygotować do sezonu letniego.

Jak w przypadku każdego urządzenia, najważniejszą kwestią jest regularne serwisowanie. Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić stan całego układu chłodzącego. Z pewnością konieczne będzie uzupełnienie czynnika chłodzącego, którego w ciągu roku ubywa ok. 10-15%. Warto pamiętać, że gaz chłodzący jest także nośnikiem oleju, który sprawia, że sprężarka klimatyzacji jest odpowiednio chroniona przed zatarciem. Należy także sprawdzić poziom oleju i najczęściej zaaplikować jego odpowiednią ilość.

Często zdarza się, że uruchamiając klimatyzację po zimie, zamiast świeżego, chłodnego powietrza czujemy nieprzyjemny zapach. Jego przyczyną są zanieczyszczenia gromadzące się wewnątrz układu chłodzącego. Nie należy tego lekceważyć – przykry zapach oznacza, że w klimatyzacji znajdują się bakterie i grzyby. Mogą one być przyczyną wielu groźnych chorób i alergii. Podczas corocznego przeglądu trzeba zatem wyczyścić urządzenie i przeprowadzić odgrzybianie. Warto rozważyć zabieg ozonowania, który zabija bakterie, wirusy, grzyby i roztocza oraz odświeża całe auto, likwiduje nieprzyjemny zapach, w tym zapach nikotyny. Każdorazowo po czyszczeniu układu chłodzącego należy wymienić kabinowy filtr powietrza. Filtr kabinowy można wymienić samodzielnie.

Nieserwisowana klimatyzacja prędzej czy później przysporzy znacznie poważniejszych kłopotów. Niewystarczający poziom czynnika chłodzącego i oleju w końcu doprowadzi do tego, że sprężarka klimatyzacji się zepsuje. Wówczas konieczna będzie naprawa, której koszt jest równoważny nawet z ceną kilkunastu corocznych przeglądów układu chłodzenia.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Photo-Mixfot. Renault


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
« Marzec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: