Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak przebiega montaż hal stalowych, o czym należy pamiętać?

12-04-2016, 06:16

Hale stalowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarski. Budowane z lekkich, ale wytrzymałych materiałów mogą być użytkowane przez wiele lat i rozbudowywane zależnie od potrzeb. Ich wzniesienie jest też znacznie szybsze, niż postawienie tradycyjnego budynku murowanego.

Hale stalowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarski. Budowane z lekkich, ale wytrzymałych materiałów mogą być użytkowane przez wiele lat i rozbudowywane zależnie od potrzeb. Ich wzniesienie jest też znacznie szybsze, niż postawienie tradycyjnego budynku murowanego.

 

Budowane obecnie hale stalowe są nie tylko odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale również łatwe do utrzymania w czystości i estetyczne, dlatego też cieszą się one coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród przedsiębiorców, jak i rolników. Tego typu obiekty mogą być użytkowane jako magazyny, garaże, obory, a nawet ujeżdżalnie. Krótki czas realizacji projektu i trwałość na lata połączone ze stosunkowo niskimi kosztami wzniesienia budynku sprawiają, że coraz częściej są one wybierane jako alternatywa dla tradycyjnego budownictwa drewnianego i murowanego. Jak wygląda montaż hal stalowych i na co zwrócić uwagę podczas realizacji takiego przedsięwzięcia?

 

Aby hala stalowa spełniała swoje zadanie, konieczne jest wykonanie prawidłowej specyfikacji. Zależnie od potrzeb klienta i jego oczekiwań inżynierowie zajmujący się projektowaniem tego typu obiektów proponują rozwiązania najbardziej optymalne w konkretnym przypadku. Kolejny etap to przygotowanie szczegółowego planu zgodnego z sugestiami inwestora – projektanci opracowują wszystkie rysunki oraz przygotowują dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Cały proces budowy hali stalowej trwa zazwyczaj ok. 4 do 8 tygodni, a więc zdecydowanie krócej niż w przypadku obiektów murowanych. Najpierw trzeba przygotować teren do postawienia na nim ram konstrukcji głównej. Jeden z najbardziej istotnych elementów hali stalowej, który decyduje o trwałości całej konstrukcji, to fundamenty. Niektóre firmy zajmujące się stawianiem takich obiektów, jak np. Borga, mają w swojej ofercie systemy fundamentów prefabrykowanych, które można zamontować w ciągu zaledwie jednego dnia.

 

Następnie wznoszona jest konstrukcja, a czas realizacji tego etapu w dużej mierze zależy od wielkości budynku. W przypadku niewielkich hal może on potrwać jeden dzień, zaś w przypadku dużych obiektów należy poświęcić na te prace nawet tydzień. Więcej czasu pochłania obudowanie konstrukcji poszyciem wykonanym z ocynkowanej blachy. Jeśli budynek jest dość prosty i ma nieduże wymiary, etap ten można zakończyć w ciągu tygodnia. W przypadku większych i bardziej skomplikowanych hal stalowych czas ten wydłużyć się może nawet do miesiąca. Po ukończeniu wszystkich prac kierownik budowy przeprowadza końcową inspekcję obiektu, a klient otrzymuje całą dokumentację.

 

Aby hala stalowa spełniała swoje zadanie przez wiele lat, a jednocześnie zapewniała bezpieczeństwo podczas jej użytkowania, należy zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostanie wykonana. Użyte do wzniesienia obiektu profile stalowe i elementy konstrukcyjne decydują o tym, czy będzie on wytrzymały. Bardzo często podczas wyboru materiałów kierujemy się m. in. ich ceną. Należy jednak pamiętać, że na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać, a konstrukcja budynku, gdzie przechowywane będą maszyny, płody rolne, czy też służącego do celów produkcyjnych powinna być wytrzymała i stabilna. Inną nie mniej istotną kwestią jest zatrudnienie profesjonalistów, którzy swoje doświadczenie i umiejętności mogą potwierdzić odpowiednimi referencjami. Rzetelna firma wykona swoją pracę szybko i sprawnie, a dzięki temu zyskamy trwały i bezpieczny budynek.

 

Specjaliści ponadto będą mogli podpowiedzieć, jakie rozwiązania w konkretnym przypadku będą najbardziej funkcjonalne, co również jest bardzo ważne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik