Jak prawidłowo zmierzyć prędkość połączenia internetowego

15-07-2015, 11:35

W domu, pracy, szkole, na imprezie, a nawet podczas spaceru - wszędzie mamy do czynienia z Internetem. Nie sposób od niego uciec, jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Bez niego trudno byłoby nam funkcjonować w dzisiejszych czasach. Każdy szuka jak najlepszego dostawcy Internetu, najkorzystniejszej oferty, a jednym z ważniejszych czynników, który wpływa na nasz wybór jest bez wątpienia szybkość.

Czy Internet zawsze musi charakteryzować się dużą szybkością? Czy warto przepłacać tylko po to, aby nasze strony szybko się ładowały? Wszystko zależy od potrzeb. Powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów jest nam potrzebny Internet, jak często będziemy z niego korzystać oraz na ilu urządzeniach ma być on wykorzystywany.  Czasami wystarczy tańszy pakiet, gdzie szybkość Internetu niekoniecznie jest duża. Oczywiste jest, że osoba, która często pobiera pewne dane z sieci, będzie potrzebowała większej prędkości, niż ktoś, kto tylko przegląda wiadomości raz na tydzień.

 Sprawdź swoją prędkość

Dużo ważniejsze jest jednak to, czy faktycznie mamy możliwość w pełni korzystać z tego, za co płacimy, tzn. czy prędkość Internetu jest taka, jaką mamy w naszym abonamencie. Aby to sprawdzić, nie potrzebujemy wcale przeprowadzać skomplikowanych badań i operacji, nie potrzebujemy także specjalisty, który złamie zabezpieczenia i udzieli nam tej dla wielu tajnej informacji.

W sieci mamy wiele stron, które zostały stworzone, aby każdy użytkownik mógł sprawdzić prędkość swojego Internetu - są to tzw. testy prędkości. Jedną z takich stron jest witryna Speed Test. Wystarczy, że wejdziemy na stronę i naciśniemy przycisk START, który został umieszczony pod dwoma zegarami mierzącymi prędkość. Jednak zanim to uczynimy, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

speed test

Tylko przestrzegając pewnych zasady i znając mechanizm przesyłania danych, możemy otrzymać wiarygodny wynik.

  • Wyłącz wszystkie aplikacje, z których korzystasz na swoim komputerze. Mogą one ograniczyć swobodę w dostępie do przepustowości. Pracujące aplikacje w tle to najczęstszy błąd popełniany przez użytkowników podczas przeprowadzania testów prędkości.
  • Sprawdź, jaki jest stan pamięci Twojego komputera. Na pewno zauważyłeś, że kiedy masz przepełnioną pamięć komputera, automatycznie działa on wolniej, tak samo jest z Internetem. Przed przeprowadzeniem testu, zrób porządek na swoim komputerze. Na pewno nie potrzebujesz wszystkiego, co się na nim znajduje.
  • Skanowanie systemu operacyjnego przez program antywirusowy również ma wpływ na wynik testu prędkości. Powoduje on sztuczne obciążenie i spowalnia proces przesyłania danych.

Należy też pamiętać o fakcie, że nawet jeśli prędkość naszego Internetu będzie niższa niż ta wynikająca z umowy o świadczeniu usług internetowych, to i tak nic z tym nie możemy zrobić. Dostawcy Internetu zabezpieczają się i dziś w każdej umowie o świadczeniu tego typu usług znajdziemy zapis o „przepustowości łącza do 100 mb/s”, a nie o „przepustowości łącza 100 mb/s”. Podane liczby są przykładowe. 

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.


To warto przeczytać

fot. LeslieAnn  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: