Jak prasować ubrania z naturalnych tkanin?

24-10-2020, 09:22

Prawidłowe prasowanie można porównać do sztuki. Chodzi o to, by ubrania pozostawić wolne od wszelkich zagnieceń, a jednocześnie delikatnie obejść się z tkaninami. Należy dołożyć wszelkich starań, aby cały proces przebiegł jak najszybciej, za to skutecznie. Ogromne znaczenie ma sama technika i znajomość materiałów.

Do najbardziej wymagających należą tkaniny naturalne pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Niektóre z nich mają skłonność do zagnieceń, inne są bardzo delikatne, więc należy dołożyć wszelkich starań, aby ich nie uszkodzić. Oto kilka porad dotyczących prasowania tkanin naturalnych.

prasowanie

Jak zapobiegać błyszczeniu się tkanin naturalnych?

Jednym z głównych problemów związanych z prasowaniem tkanin naturalnych jest fakt, że nierzadko w efekcie zaczynają się one błyszczeć. Wygląda to dość nieestetycznie, a ubrania sprawiają wrażenie nieświeżych. Jak zapobiec temu niepożądanemu efektowi? Warto pamiętać o tym, aby odzież odwracać na przeciwną stronę. Niechciany połysk nie będzie wówczas widoczny. Można również skorzystać z bawełnianej ściereczki, która ograniczy ten proces. Kluczową rolę odgrywa ponadto temperatura, bo powinna zostać dopasowana do rodzaju tkaniny.

Jak troszczyć się o poszczególne tkaniny naturalne?

Każda naturalna tkanina ma nieco inne potrzeby dotyczące prasowania. Najczęściej za największe wyzwanie uznajemy len, który ma wyjątkową skłonność do gniecenia się. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Niekoniecznie. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób postępować z lnianymi ubraniami. W przypadku tego materiału nie należy obawiać się wysokich temperatur sięgających nawet ponad 200 stopni Celsjusza. Bardzo ważne, aby wypraną odzież uprasować, zanim jeszcze dokładnie wyschnie. Wówczas proces przebiega naprawdę szybko, a prasowanie lnu staje się wręcz przyjemnością!

Wełna jest specyficzną tkaniną, którą w przeciwieństwie do większości materiałów należy prasować z obu stron. Optymalna temperatura to maksymalnie 120 stopni Celsjusza, ale niezbędna będzie wilgotna szmatka. W przeciwnym razie dość delikatne włókna mogą ulec trwałemu uszkodzeniu, co oznaczałoby pożegnanie z ulubionym ciepłym swetrem.

Jeszcze delikatniejszym materiałem jest jedwab. W tym przypadku zdecydowanie warto kierować się zaleceniami producenta, a prasowanie musi odbywać się w jak najniższej temperaturze. Żelazko nie powinno jednocześnie mieć kontaktu z tkaniną przez zbyt długi czas. Skuteczne może okazać się prasowanie na mokro.

Jaka deska do prasowania naturalnych tkanin?

Wiedza i technika to nie wszystko. W prasowaniu tkanin naturalnych bardzo pomocna będzie odpowiednia deska do prasowania. Czym powinna się ona charakteryzować? Lekka konstrukcja to wartość sama w sobie, ale tylko solidne wykonanie zapewni odpowiednią stabilność, dzięki czemu zbytnie dociskanie żelazka, które nie jest korzystne dla naturalnych tkanin stanie się zbędne. Jeszcze ważniejszą rolę odgrywa pokrowiec na deskę.

Warto zadbać o egzemplarz wyposażony specjalną powłokę antypoślizgową. Sznurki i rzepy powinny idealnie przytwierdzać go do deski. Ciekawym rozwiązaniem jest technologia Thermo Reflect, która dzięki odbijaniu ciepła znacząco skraca czas prasowania, co bardzo korzystnie odbija się na delikatnych naturalnych tkaninach. Dobra deska i pokrowiec to inwestycja, która zwróci się, bo znacznie przedłuża żywotność ubrań!


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag prasowanietag nols
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: