Jak powinno wyglądać szkolenie BHP?

16-01-2019, 10:15

Szkolenia BHP w firmach nie powinny być takie same. Niby oczywistość, ale każdy, kto przechodził ich kilka, wie, że schemat zwykle się powtarza. Zgoda – są pewne kwestie, które porusza się za każdym razem, ale szkolenie BHP nigdy nie powinno składać się z powtórzenia kolejny raz tych samych banałów.

mat partnera

Ogóły i szczegóły

Na każdym szkoleniu BHP porusza się pewne kwestie podstawowe. Część z nich jest po prostu wymagana przez prawo, a część wynika raczej z powielenia utartych schematów. I od razu warto dla pełnej jasności powiedzieć, że samo to nie oznacza jeszcze, że szkolenie jest złe. Złe będzie wtedy, kiedy instruktor przemknie po tematach, nie zagłębiając się w niczym i w istocie tylko marnując czas. Powtórzenie wiadomości, jeśli faktycznie pozwala je lepiej zapamiętać, jest jak najbardziej na miejscu.

Na każdym szkoleniu jednak pojawiają się też elementy szczególne. Instruktorzy serwisu Ekofit.pl podpowiadają, że mogą one wynikać albo z charakterystyki samego zakładu (inne będą podstawowe zasady bezpieczeństwa w banku i galwanizerni), albo z reguł rządzących konkretnym stanowiskiem. Inne zasady mogą obowiązywać magazyniera i sprzedawcę pracujących fizycznie blisko siebie, ale jednak na innych stanowiskach. Te szczegóły często mają największe znaczenie i największy wpływ na to, jak w praktyce ocenia się szkolenie i wyniesioną z niego wiedzę.

Forma ma znaczenie

To, czy szkolenie będzie nudnym wykładem, czy ciekawą prezentacją lub będzie zawierało elementy ćwiczeń, ma olbrzymi wpływ na jego wartość edukacyjną. Forma podania wiadomości wpływa na skuteczność i ocenę atrakcyjności szkolenia. Dziś coraz częściej odchodzi się od szkoleń biernych na rzecz bardziej angażujących, wymagających również od uczestników wykonywania pewnych prostych zadań.

Ma to sens, ponieważ taka forma szkolenia pozwala przekazać praktyczną wiedzę i przerwać zaklęty krąg nieskutecznych szkoleń. Dlaczego bowiem stara formuła jest nieskuteczna? Dlatego, że wykłady są nudne, więc pracownicy niczego z nich nie wynoszą. Wtedy też nie potrafią udzielać pomocy i nie dbają o własne bezpieczeństwo, więc pracodawcy przestają wierzyć w sens szkoleń BHP i ich nie organizują. Wtedy pracownicy potrafią jeszcze mniej, i tak dalej, i tak dalej.

Uatrakcyjnienie formy nawet przy niezmienionej treści to już spory postęp. Dobra prezentacja lub dodatkowe ćwiczenia od razu sprawiają, że pracownicy angażują się trochę bardziej. Nawet jeśli większość z nich nie jest tego od razu świadoma, to wiedza, którą w ten sposób przyjmują, szybko wydaje efekty – lepiej dbają oni o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, a praca w firmie bez żadnych dodatkowych nakładów staje się bardziej wydajna i efektywna.

Dobre szkolenie powinno więc być odpowiednio zaprojektowane – z myślą o konkretnej firmie i potrzebach jej pracowników, a także odpowiedni przygotowane pod względem formy. Im jest bardziej nudne, tym niżej spada jego skuteczność.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag szkolenia BHPtag komunikat firmytag eactivetag BHP
To warto przeczytaćfot. Kaspersky

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: