Jak pomóc osobie, która zatruła się czadem?

13-06-2018, 08:17

Nie od dziś wiadomo, że czad jest bardzo niebezpiecznym gazem. Trudno zauważyć jego obecność w powietrzu, a bez urządzeń, takich jak detektor CO2 jest to niemal niemożliwe. Jak pomóc osobie, która zatruła się tym niebezpiecznym gazem? Jakie są pierwsze objawy?

Zatrucie czadem — pierwsza pomoc

Bez urządzeń, takich jak detektor CO2 trudno jest się uchronić przed niebezpiecznym wzrostem poziomu czadu w powietrzu. CO2 jest bowiem niewyczuwalny przez człowieka. Szczególną ostrożność powinny zachować zwłaszcza osoby, które korzystają w domach z kuchenek gazowych i piecyka gazowego w łazience. W takich pomieszczeniach szczególnie uważnie musimy się troszczyć o właściwą wentylację.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia tlenkiem czadu powinna nastąpić jak najszybciej, tuż po pojawieniu się pierwszych objawów. Niepokój powinny wzbudzić: ból i zawroty głowy, zaburzenia wzroku, zmiany psychiczne, a także dziwne uczucie odurzenia. W kolejnych etapach zatrucia dochodzi do utraty przytomności, powracających skurczów, aż w końcu oddech się zatrzymuje i konieczna jest reanimacja. Pierwsze objawy mogą być podobne dla wielu chorób i trudno w nich rozpoznać zatrucie czadem, dlatego tak ważne jest zainstalowanie odpowiednich urządzeń wykrywających. Detektor CO2 znacznie zmniejsza ryzyko zatrucia, ponieważ bezbłędnie wykrywa niebezpieczne podnoszenie się poziomu czadu w powietrzu.

Zatrucie czadem — jak uniknąć?

Zatrucie czadem dotyczy osób, które korzystają z piecyków gazowych w łazienkach i kuchenek gazowych w kuchni. Koniecznie należy w takich przypadkach pamiętać o rutynowych kontrolach drożności kanałów wentylacyjnych i zaopatrzeniu się w takie urządzenia, jak detektor CO2. Już samo ich zamontowanie znacznie podnosi poczucie bezpieczeństwa domowników. Dodatkowo warto pamiętać o zamontowaniu w łazience drzwi, które umożliwiają przepływ powietrza między pomieszczeniami.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Codecool

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.