Jak ominąć amerykańską blokadę?

15-04-2011, 18:15

Dzięki wtyczce do Firefoksa możliwe stało się ominięcie skutków działań amerykańskiej administracji, która od zeszłego roku przejmuje domeny internetowe.

W zeszłym roku Stany Zjednoczone zainicjowały akcję przejmowania domen internetowych wykorzystywanych do naruszania własności intelektualnej. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy agencja Immigration and Customs Enforcement (ICE) przejęła blisko 100 domen. Zrodziło to pytania o legalność tego typu działań, przede wszystkim dlatego, że adresy internetowe przestały działać na całym świecie.

>> Czytaj więcej: USA cenzuruje dziesiątki stron... całemu światu

Serwisy, które dostępne były pod przejętymi adresami internetowymi, dalej prowadziły swoją działalność, jednak już gdzie indziej. Sami internauci też znaleźli sposób na ominięcie działań amerykańskiej administracji. Wczoraj pojawiła się wtyczka dla Firefoksa o nazwie "MAFIAA Fire", zawierająca listę wszystkich przejętych domen. Wersja dla Chrome'a ma się pojawić później.

Sonda
Korzystałeś/-aś z serwisów zablokowanych przez Amerykanów?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Dzięki wtyczce internauta, wpisując stary adres, zostanie przekierowany do nowego. Umożliwia ona także administratorom dodanie kolejnych adresów do poszczególnych domen. Zostaną one uruchomione w sytuacji, gdy okażą się potrzebne.

Serwis TorrentFreak rozmawiał z twórcą wtyczki, który zapowiedział, że to dopiero początek, a jego celem jest odwrócenie efektów działań cenzurujących rządów. Mamy się więc spodziewać prawdziwego wysypu kolejnych wtyczek. Dodał on, że trzeba skończyć z oddawaniem kontroli nad internetem przemysłowi rozrywkowemu lub też innym ukrytym organizacjom. Jego zdaniem rządy nierzadko wykorzystują też nawoływania przemysłu rozrywkowego, by przejmować krok po kroku kontrolę nad siecią.

Wtyczkę "MAFIAA Fire" można pobrać ze strony Mozilli lub też strony projektu.

>> Czytaj także: Rząd USA zablokował tysiące stron "przez pomyłkę"


Źródło: TorrentFreak
Tematy pokrewne:  

tag wtyczkitag Stany Zjednoczonetag MAFIAA Firetag ICEtag Firefox
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy