Jak obliczyć pojemność szamba?

09-07-2018, 07:16

W związku z tym, że przydomowe szamba betonowe szybko zyskują na popularności, na rynku pojawia się też wiele podmiotów, które próbują swoich sił w tej branży. Z punktu widzenia samego użytkownika jest to powód do zadowolenia. Większa konkurencja to oczywiście szansa zakupu takiego zbiornika po niższej cenie. Szczególna oszczędność niekiedy jest jednak zupełnie nieopłacalna, a zbiorniki o podanej pojemności w rzeczywistości są dużo mniejsze. Jak to możliwe?

mat partnera

Chcesz sprawdzić ceny szamb wiodących producentów? Kliknij ten link: Szamba ceny

Przetrzymywanie nieczystości w szambach

Specjaliści zauważają, że optymalnie ścieki w zbiorniku powinny być przetrzymywane do 14 dni. Jeżeli są one przetrzymywane dłużej, ulegają fermentacji, co powoduje wydzielanie metanu. Logiczne jest natomiast, że ścieki z takich szamb wybierane są raz, dwa, ewentualnie trzy czy cztery razy w ciągu roku, co zależne jest m.in. od wielkości zbiornika, o czym za chwilę. Oczywiście szamba takie niezależnie od tego, jakiej są wielkości i ile komór w sobie zawierają, zawsze wyposażone są w komin rewizyjny służący wentylacji. Alternatywą dla takich kominów jest natomiast wentylacja w pionie, a więc oddzielny komin wentylacyjny, którego ujście ma miejsce w dachu budynku.

Zużycie wody na osobę

Według odgórnie obowiązujących zasad przyjmuje się, że ilość powstających nieczystości to 90% ilości zużywanej wody. Ta zależna jest natomiast od sposobu jej podgrzewania. Od 80 do 100 litrów takiej wody zużywa osoba w domach z wodociągiem, łazienką, WC i lokalnym źródłem ciepłej wody. O 60 litrów więcej natomiast jednostka ludzka z ciepłą wodą z elektrociepłowni, kotłowi osiedlowej lub blokowej. Oczywiście są to dane dotyczące zużycia wody w ciągu doby.

Założenie przydomowego szamba może być dobrą inwestycją, choć tylko wtedy, kiedy będzie ono optymalnej wielkości. Tu pojawia się problem z wyliczeniem jego pojemności. O pomoc zwracamy się więc do specjalistów, których znaleźliśmy w firmie ABC Szamba Betonowe. Podążając dalej za wcześniejszymi wyliczeniami, spróbujemy obliczyć zbiornik niezbędny dla 4-osobowej rodziny. Pojemność szamba (V) obliczamy, mnożąc liczbę domowników (n), przewidywaną ilość ścieków wytwarzanych przez każdego z nich (q) oraz czas przetrzymywania ścieków w zbiorniku (t). Wzór na obliczenie jego pojemności wygląda więc następująco:

V = n•q•t

Zakładając, że każda osoba w 4-ososbowej rodzinie zużywa około 150 litrów wody dziennie, a szambo opróżniane jest co dwa tygodnie, zbiornik taki powinien mieć pojemność 8400 litrów, a więc 8,4 metrów sześciennych, co wynika z poniższego wzoru.

V = 4•150•14 = 8400 l (8,4 metrów sześciennych)

Tak wyglądać będzie to w przypadku szamba jednokomorowego, w którym nie można zastosować drenażu. Na takie jednak ze względu na małą funkcjonalność decyduje się niewielu użytkowników. Znacznie bardziej praktyczne są szamba dwu- czy nawet trzykomorowe, gdzie zachodzi podział na ścieki grube i płynne. Wówczas oczyszczając ścieki płynne, dużą ich część można w sposób legalny odprowadzić do gruntu, wykorzystując do tego drenaż. Do oczyszczania takich zanieczyszczeń wykorzystuje się odpowiednią florę bakteryjną.

Wielkość szamba w praktyce

Sęk w tym, że szamba nawet o potencjalnie identycznej pojemności takie same są tylko z pozoru. Ważna jest bowiem forma wyliczania ich pojemności. Tu ponownie odwołamy się do naszych ekspertów z firmy ABC Szamba Betonowe.

Wiele firm w specyfikacji podaje całkowitą wielkość zbiornika, inne natomiast tylko jego wymiary wewnętrzne. Przykładowo realne wymiary szamba 240 × 300 × 185 po odjęciu 10-centymetrowych ścianek wynoszą 220 × 280 × 165. W praktyce daje to więc 10,164 metrów sześciennych pojemności użytkowej. Przy wymiarach zewnętrznych 220 × 280 × 165 właściwa pojemność szamba to natomiast tylko 7,540 metrów sześciennych (200 × 260 × 145). Przed ostateczną decyzją, warto więc sprawdzić wielkość zbiornika wewnątrz


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne: