Jak korzystać z Wikipedii w czasie strajku?

18-01-2012, 12:09

Protest protestem, ale jakiś dostęp do informacji trzeba mieć! Nawet na zablokowanie Wikipedii w ramach strajku znajdą się sposoby.

Wikipedia już strajkuje przeciwko SOPA, ale trzeba to traktować przede wszystkim symbolicznie. Dzięki temu strajkowi wielu ludzi dowie się o tym, że amerykańskie władze szykują bardzo niepokojącą ustawę, która może prowadzić do ocenzurowania sieci. Nikomu nie zależy na "prawdziwym" blokowaniu Wikipedii i dlatego strajk można łatwo ominąć. Jest kilka sposobów:

Dostęp do Wikipedii sposobem na google'a
fot. DI, zrzut z ekr. - Dostęp do Wikipedii sposobem na google'a

  1. Sposób "na escape" - jeśli odwiedzamy anglojęzyczną stronę Wikipedii, to na krótko przed wyświetleniem czarnej planszy ujrzymy stronę internetowej encyklopedii. Trzeba po prostu wcisnąć klawisz ESC, zanim załaduje się ta czarna strona. Działa to na większości przeglądarek, choć nie zawsze na IE (korzystając z tej przeglądarki trzeba bardzo szybko wciskać ESC).
  2. Sposób mobilny - na urządzeniach przenośnych strony i aplikacje Wikipedii po prostu działają. Wyjątkiem jest Wikipedia na iPadzie, ale to nie problem. Wystarczy kliknąć przycisk "X" w pasku adresu, zanim przeglądarka przekieruje nas na czarną planszę.
  3. Sposób "na google" - wpisujemy interesujące nas hasło do przeglądarki i dostajemy link do Wikipedii. Następnie nie klikamy w link, ale rozwijamy informacje na temat wyniku i klikamy w link "Kopia", który poprowadzi nas do kopii strony zapisanej na serwerach Google (zob. obrazek obok).
  4. Sposób "oficjalny" - Wikipedia sama poleca wyłączenie obsługi JavaScript w przeglądarce w celu normalnego korzystania z encyklopedii.

Jeśli zatem ktoś potrzebuje dostępu do anglojęzycznej Wikipedii - nie ma strachu. Zapewniamy, że każdy z tych sposobów działa.

Swoją drogą jest w tym coś symbolicznego. SOPA ma na celu blokowanie treści w sieci, a strajk ma to uświadamiać. Internauci raczej rozumieją strajk, ale zawsze znajdą jakieś sposoby, aby blokadę obejść. Bez względu na to, z czego ta blokada wynika.

Czytaj: Internetowe strajki: dziś przeciwko SOPA, jutro przeciwko ACTA?


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031