Jak internauta znajduje pracę?

22-07-2009, 13:03

Polscy internauci często szukają pracy na własną rękę, nierzadko za pośrednictwem sieci. Okazuje się jednak, że najczęściej zdobywają pracę dzięki pomocy znajomych i rodziny - wynika z raportu serwisu Jobexpress.pl.

Raport serwisu Jobexpress.pl sporządzono na podstawie analizy wyników ankiety przeprowadzonej w maju 2009 na próbie 598 użytkowników. Ankieta była dystrybuowana drogą elektroniczną.

Około 92% wszystkich ankietowanych przyznało, że poszukuje pracy, z czego 71% aktywnie, a pozostali jedynie od czasu do czasu przeglądają oferty. Ponad 7% ankietowanych rozważyłoby zmianę pracodawcy, gdyby otrzymali odpowiednio atrakcyjną ofertę.

W jaki sposób szukamy pracy w sieci?
fot. Jobexpress.pl - W jaki sposób szukamy pracy w sieci?

Ponad 96% respondentów zadeklarowało, że sieć jest jednym z miejsc, w których zamierzają rozejrzeć się za interesującymi ofertami. Pozycje znajdujące się w zestawieniu, takie jak prasa oraz znajomi i rodzina, mają odpowiednio po 64,4% i 65,3% popularności wśród osób poszukujących pracy.

Sporym zainteresowaniem - niemal 55% - cieszy się samodzielne rozsyłanie CV. Następne pozycje zajmują Urząd Pracy oraz agencje pośrednictwa pracy. Wynika z tego, że Polacy zdecydowanie chętniej poszukują pracy na własną rękę niźli korzystają z pośredników.

Około 23% respondentów twierdzi, że otrzymało swoją ostatnią pracę za pośrednictwem internetu. Więcej, bo 34% ankietowanych znalazło swojego ostatniego pracodawcę dzięki pomocy rodziny i znajomych. Ponad 10% osób zadeklarowało, że znalazło pracę samodzielnie, rozsyłając CV.

W jaki sposób znalazłeś swoją pracę?
fot. Jobexpress.pl - W jaki sposób znalazłeś swoją pracę?

Respondenci, którzy najczęściej wskazują internet jako skuteczny sposób poszukiwania nowego miejsca pracy, to ludzie młodzi z grupy wiekowej 21-30 lat. Wśród najważniejszych zalet poszukiwania pracy w internecie ankietowani wymieniają przede wszystkim bardzo dużą liczbę ofert (78% respondentów określiło tę zaletę jako bardzo ważną) oraz wygodę ich przeglądania (za bardzo istotną uznało ją 81% badanych).

Ważna okazała się również możliwość szybkiego wyszukania informacji na temat firmy, która daną pracę oferuje (76%). Równie istotna jest aktualność ofert (78%), jednocześnie zaś bardzo duża liczba nieaktualnych propozycji jest jedną z największych wad poszukiwania nowego pracodawcy w sieci (68% uznało ją za duży problem).

Ankietowani doceniają ponadto możliwość zapisania się do newslettera, który umożliwia otrzymywanie najnowszych ofert drogą elektroniczną. Cenią sobie również możliwość pozostawienia własnego CV na portalu.

Krytyczne głosy internautów odnoszą się przede wszystkim do wspomnianej nieaktualności ofert. Uciążliwe okazują się także powtarzające się oferty. Fałszywe ogłoszenia, które znajdują się w sieci, stanowią niezwykle ważny problem dla ponad 61% osób. Ankietowani stwierdzili natomiast, że niska jakość oferowanych posad nie jest dla nich zniechęcająca.


Źródło: Jobexpress.pl
Tematy pokrewne:  

tag pracatag jobexpresstag internaucitag cvtag badaniatag ankiety
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930