Jak działają obrabiarki CNC?

27-04-2018, 09:53

Obrabiarki CNC są wydajniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dzięki wykorzystaniu komputerów, centra obróbcze CNC wykonują pracę precyzyjnie i szybko. W jaki sposób działają tokarki CNC, frezarki numeryczne i inne podobne urządzenia?

CNC

Sterowanie numeryczne

Ze względu na to, że sterowanie tokarki CNC do metalu lub innej maszyny wymaga sporej wiedzy, operatorzy urządzeń CNC przechodzą specjalistyczne szkolenia. Maszyną steruje się na zasadzie zautomatyzowanej regulacji programowej, która działa w układzie zamkniętym. Układ ten jest zapętlonym sprężeniem zwrotnym, zachodzącym w określonym układzie współrzędnych. Centra obróbcze CNC działają dzięki temu precyzyjnie, korygując położenie i pracę wszystkich elementów maszyny. Czujniki i układ automatycznego sterowania zapobiegają błędom podczas procesu produkcji i sprawiają, że wszystkie elementy, które tworzy frezarka numeryczna bądź tokarka, są identyczne.

 

Jak programuje się maszyny w centrach obróbczych CNC? 

Maszyny z oferty http://www.obrabiarki.biz.pl/ są programowane poprzez wpisywanie do komputera poleceń w postaci kodu alfanumerycznego. Na podstawie tych danych maszyna tworzy elementy o wskazanym kształcie, wymiarach i chropowatości. Do prawidłowego zaprogramowania tokarki CNC lub frezarki numerycznej niezbędna jest znajomość podstawowych zasad fizyki, geometrii i programowania oraz posiadanie wyobraźni przestrzennej.

W starszych typach obrabiarek CNC kod wpisywało się ręcznie, linijka po linijce, natomiast w nowszych modelach stosuje się gotowe programy do sterowania. Za ich pomocą dane do produkcji przenosi się bezpośrednio z nośnika do urządzenia, a obrabiarka przekształca kod alfanumeryczny w impulsy elektryczne. Informacje z nośnika są dzielone na te, które dotyczą kształtu i wymiarów produktu oraz toru ruchów narzędzi, oraz na te, które dotyczą rodzaju narzędzi wykorzystywanych podczas obróbki, a także prędkości skrawania i posuwu.

 

Maszyny, które są niezbędne w XXI wieku

Współczesny przemysł nie może funkcjonować prawidłowo bez obrabiarek sterowanych numerycznie. Obecnie to dzięki nim wytwarza się tysiące elementów potrzebnych do innych maszyn, a także części wykorzystywanych podczas wykonywania różnych czynności w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Centra obróbcze CNC wspierają funkcjonowanie wszystkich gałęzi przemysłu lekkiego i ciężkiego, a liczba zamówień na produkty przez nie wytwarzane stale rośnie. Można się spodziewać, że frezarka numeryczna czy tokarka CNC do metalu jeszcze przez wiele lat będą urządzeniami, którym wyparcie przez inne technologie nie zagrozi.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag CNC
To warto przeczytać

fot. T-Mobile

fot. OracleRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: