Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak dokonać skutecznej optymalizacji podatkowej w przedsiębiorstwie?

05-09-2016, 13:24

Każde przedsiębiorstwo, z założenia, nastawione jest na zysk i aby go maksymalizować, należy ponosić jak najmniejsze koszty takiej działalności. Każdy przedsiębiorca może płacić niższe podatki, jeżeli wykorzystuje możliwości, które daje prawo podatkowe.

Rozliczanie z fiskusem

Zakładając firmę, prowadzoną w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, należy wybrać odpowiedni sposób rozliczania się z fiskusem. Istnieją cztery możliwości rozliczania podatku dochodowego: rozliczanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, podatek ryczałtowy oraz karta podatkowa. Każdy ze sposobów, ma swoje zalety, ale także ograniczenia. Jeżeli nie zdeklaruje się inaczej, składając odpowiednie pismo właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, każda nowo założona firma rozlicza się na zasadach ogólnych. Często nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo przykładowo osoba sprzedająca wyroby szydełkowe, produkowane przez siebie, będzie mogła liczyć na dużo korzystniejsze stawki podatkowe, rozliczając się zgodnie z zasadami karty podatkowej.

Uproszczona zaliczka na podatek dochodowy

Jednym ze sposobów skutecznej optymalizacji podatkowej w przedsiębiorstwie, jest płacenie przez firmę zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego, wykazanego w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni. W sytuacji, gdy w tym zeznaniu nie wykazano podatku należnego, można wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego, wskazanego w zeznaniu podatkowym złożonym dwa lata wcześniej.

Jednorazowa amortyzacja

Kolejnym sposobem, na zmniejszenie obciążeń podatkowych, jest skorzystanie z jednorazowej amortyzacji. Wszystkie nowe firmy (rozpoczynające działalność w trakcie roku podatkowego) a także mali podatnicy mogą jednorazowo amortyzować środki trwałe, które zaliczone są do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych. Należy pamiętać, że wartość zamortyzowanych w ten sposób aktywów trwałych nie może przekroczyć kwoty 50 tyś. euro, liczonej po średnim kursie NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy, w którym dokonywana jest amortyzacja. Mały podatnik jest to podatnik, którego przychód ze sprzedaży wraz z należnym VAT nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 1 200 tys. euro (według średniego kursu NBP).

Koszty zatrudnienia pracowników

Przy optymalizacji podatkowej, należy się zastanowić, w jaki sposób zatrudniać pracowników. Oczywiście wszyscy pracownicy chcieliby być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jednakże warto, chociaż część z nich, zatrudnić na podstawie umowy cywilno-prawnej. Przy umowach, które oparte są o kodeks cywilny a nie kodeks pracy, obciążenia z tytułu podatku, czy ZUS, są zdecydowanie mniejsze i preferowane przez przedsiębiorców. Firma, która chciałaby zoptymalizować podatki, musi pamiętać, że nie wszystkie rozwiązania mogą być wprowadzone w każdej firmie. Czasami optymalizacja podatkowa przypomina balansowanie na graniczy prawa, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie kancelarii podatkowej, czy doradcy podatkowego, który na bieżąco weryfikuje obowiązujące prawo podatkowe, a także orzecznictwo sądów administracyjnych czy Trybunału Konstytucyjnego.

Jeśli artykuł okazał się pomocny, interesujesz się światem biznesu, jesteś przedsiębiorcą i chcesz zawsze być na bieżąco odwiedź serwis Firmowi.pl, gdzie znajdziesz liczne publikacje na temat prawa podatkowego przygotowane przez ekspertów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR