Jak dobrać pakiet usług telekomunikacyjnych dla firmy

GazetaPrawna.pl 19-06-2010, 08:24

Kupowanie usług telekomunikacyjnych w pakiecie od jednego dostawcy jest zazwyczaj tańsze niż nabywanie tych samych usług od różnych operatorów. Decydując się na wybór dostawcy, przedsiębiorca nie powinien jednak kierować się tylko ceną.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w Polsce jest zarejestrowanych ponad 3,74 mln firm. Blisko 3,6 mln z nich to tzw. mikroprzedsiębiorstwa (SOHO – small office, home office) zatrudniające do 9 osób. O ile, według danych Eurostatu, dziewięć na dziesięć firm (powyżej 10 osób) ma dostęp do internetu, to wśród SOHO wskaźnik ten jest dużo niższy. Oznacza to, że wielu przedsiębiorców nie dokonało jeszcze wyboru najlepszej dla nich oferty usług telekomunikacyjnych.

Gdy porównujemy oferty, internetowe łącze umożliwiające ściąganie danych z prędkością do 1 Mb/s zawsze będzie tańsze od łącza 5 Mb/s, jednak jeden czy dwa megabity na sekundę to zbyt mało, by swobodnie korzystać z internetu. (...)

Wybierając łącze, trzeba pamiętać, że w niedalekiej przyszłości 5 Mb/s może okazać się zbyt małą przepustowością. Już dziś w wielu serwisach, w tym branżowych, oprócz tekstów i zdjęć zamieszczane są pliki wideo w wysokiej rozdzielczości. Posiadacze wolniejszego łącza, by uniknąć przerw w odtwarzaniu, muszą najpierw pobrać cały materiał na dysk komputera. Szybkie łącze pozwala na oglądanie plików wideo online. Łącza o większej prędkości ułatwiają również korzystanie z usług wykorzystujących przekazywanie obrazu, takich jak wideokonferencja. Stwarzają też możliwość swobodnego korzystania z e-learningu, czyli kursów i szkoleń dostępnych poprzez sieć.

Istotnym parametrem jest również prędkość wysyłania. Powinna ona wynosić co najmniej 1 Mb/s, bo dzięki temu wydatnie skracamy czas np. wysyłania poczty z dużymi załącznikami (oferta ze zdjęciami, prezentacje, film reklamowy itp.) lub tworzenia kopii zapasowych danych na wirtualnych dyskach.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Jak dobrać pakiet usług telekomunikacyjnych dla firmy?

Andrzej Jabłoński

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031