Jak dobrać odpowiedni dekoder cyfrowy do naszego telewizora

Bartosz Kononiuk, DIGIB Polska 17-05-2012, 08:23

Proces cyfryzacji w naszym kraju cały czas postępuje. Przymierzając się do zakupu odbiornika do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, warto skorzystać z podręcznej "ściągawki" i przestrzegać kilku wskazówek zasugerowanych przez eksperta firmy DIGIB Polska, Bartosza Kononiuka.

Set-top box (dekoder), czyli urządzenie, które odbiera naziemny sygnał cyfrowy, przede wszystkim musi być zgodny z wymaganiami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

  • Podstawowy element, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie, to wsparcie dla MPEG-4, czyli dla odbioru sygnału w odpowiednim standardzie - MPEG-4 (a nie MPEG-2, jak to się czasami zdarza).
  • Ważne jest także wsparcie dla tzw. telewizji HD, czyli telewizji wysokiej rozdzielczości. W najbliższym czasie (na pewno z okazji Euro 2012) planowane jest uruchomienie co najmniej jednego dedykowanego programu w wersji HD.
  • Kolejną kwestią jest obsługa przez STB dźwięku w jakości Dolby Digital Plus (DD+ lub inaczej E-AC-3). Częstym niedopatrzeniem kupujących jest wybór produktu ze wsparciem dla samego Dolby Digital (a nie Dolby Digital Plus).
  • Przy weryfikowaniu produktów należy także spojrzeć na dostępne złącza wyjściowe. Odbiornik powinien umożliwić połączenie z telewizorem poprzez złącze analogowe SCART (tzw. euro złącze) oraz cyfrowe HDMI. Dodatkowo dla sygnału dźwiękowego pożądane jest, aby STB posiadał wyjście cyfrowe audio (tzw. koaksjalne S/PDIF). Niektórzy producenci dostarczają dedykowany kabel w zestawie z odbiornikiem.
  • Wśród podstawowych funkcjonalności związanych z obsługą odbiornika można wyróżnić: automatyczne przeszukiwanie dostępnych kanałów telewizyjnych oraz elektroniczny przewodnik po programach (tzw. EPG), czyli przegląd wszystkich programów, łącznie z ich przypomnieniem na najbliższe 7 dni.

Sugerowane jest, aby odbiornik wspierał dodatkowe funkcjonalności:

  • Port USB, który sprawia, że dekoder DVB-T stanie się centrum rozrywki multimedialnej. Port USB pozwala na podłączenie zewnętrznego nośnika danych (np. pendrive'a, dysku twardego), dzięki czemu będzie możliwe m.in. przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki, oglądanie filmów w najpopularniejszych formatach. Podłączenie nośnika pozwala również na realizację dodatkowych usług związanych z telewizją cyfrową, takich jak time-shifting oraz PVR (Personal Video Recording). Obie funkcje związane są z możliwością nagrywania i odtwarzania programów w późniejszym czasie.
  • Przydadzą się także: wielojęzyczne menu, kontrola rodzicielska, tworzenie listy ulubionych programów, teletekst.

Na koniec warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania i wykorzystane materiały przy produkcji odbiornika. Potencjalni klienci powinni się upewnić, że producent STB zapewnia gwarancję i odpowiednie wsparcie serwisowe produktów przez co najmniej 24 miesiące.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy