Jak długo ważna jest e-recepta? Co robić, gdy traci ważność?

16-06-2020, 10:42

Od 1 stycznia 2019 r. do obiegu zostały wprowadzone e-recepty, ale dopiero od stycznia tego roku lekarze mają obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Czym jest e-recepta, jakie są zasady jej działania oraz ile mamy czasu na jej wykupienie, przeczytasz poniżej.

e-recepta

Jak działa e-recepta?

E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem stosowanych do tej pory recept tradycyjnych. Stanowi ona nie lada ułatwienie dla pacjentów, gdyż do wykupienia leku wystarczy podanie farmaceucie numeru PESEL oraz specjalnego PINu, który otrzymamy od lekarza na e-recepcie, w postaci smsa, mailowo lub na tzw. wydruku informacyjnym.

Zalety e-recepty

Podstawową zaletą takiego rozwiązania, jest możliwość otrzymania e-recepty podczas konsultacji online lub telefonicznej, tzn. bez wychodzenia z domu. Oszczędzamy w ten sposób czas, który spędzilibyśmy w poczekalni, przed gabinetem. Co warte jest podkreślenia, znacznie usprawnia to także pracę aptek, które pozbyły się problemu nieczytelnych recept papierowych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: E-recepta czym jest i czy można zrealizować ją w aptece internetowej?

erecepta

Ile dni mamy na wykupienie leku?

Otrzymując e-receptę musimy pamiętać o 30 dniowym terminie na jej realizację. Jest to standardowy okres na jaki wystawiana jest recepta, jednak może mieć ona dłuższy termin realizacji, co jest uzależnione od decyzji lekarza, który musi taką dyspozycję odpowiednio oznaczyć. Od tych reguł istnieją pewne wyjątki. Do tej grupy należą antybiotyki, które muszą zostać wykupione w ciągu 7 dni oraz preparaty immunologiczne wytwarzane dla pacjenta indywidualnie z terminem 120 dni.

Co w przypadku, gdy recepta straciła ważność?

Czasem każdemu z nas zdarza się przegapić jakiś termin, w tym termin na realizację recepty. W takim wypadku nie mamy niestety możliwości wykupienia interesującego nas leku. Jednak ze względu na to, że możemy ją uzyskać elektronicznie, wystarczy zwrócić się z prośbą do lekarza, aby wystawił nową. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba uprawniona do wystawienia recepty, zaznaczy na niej termin realizacji „od dnia”.

Pomimo, że w aptekach internetowych nie można realizować recept drogą wysyłkową, apteka internetowa - Wapteka.pl, oferuje możliwość rezerwacji leków na receptę oraz ich odbiór w jednym z punktów.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag e-recepta
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: