Jak często opróżniać szambo?

09-07-2018, 07:02

W dobie XXI wieku, kiedy system kanalizacji w miastach ma się dość dobrze, większość nie musi martwić się o odpływ nieczystości. Rodziny mieszkające na obrzeżach czy wioskach, gdzie systemów kanalizacyjnych nie ma, już tak. Optymalnym rozwiązaniem jest dziś szambo betonowe. Jak często trzeba opróżniać taki zbiornik?

Fermentacja nieczystości

Czas przetrzymywania ścieków w szambie zależny jest oczywiście od kilku czynników, o których za chwilę. Najpierw odnieśmy się do samej zasady ich przetrzymywania i tego, co się z tym wiąże. Na rynku nie brak dziś bowiem głosów, które wskazują, że szamba takie powinny być opróżnianie nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie, choć niektórzy za maksymalny okres przytrzymywania nieczystości w szambie uważają nawet 10 dni. Dlaczego? Po 14 dniach ścieki zaczynają fermentować. To z kolei wiąże się nie tylko z nieprzyjemnym i drażniącym zapachem, ale i wydzielającym się metanem. Prawda jest jednak taka, że na ogół szamba wybierane są o wiele rzadziej. Jak to możliwe? Sposoby na zmniejszenie liczby wizyt samochodów asenizacyjnych są dwa.

Szamba o większej pojemności

Najprościej jest nabyć zbiornik o większej pojemności. Ilość gromadzonych nieczystości wyliczyć można, biorąc pod uwagę dzienne zużycie wody. Statystycznie jedna osoba dziennie zużywa jej około 150 litrów, a więc klasyczna 4-osobowa rodzina 600 litrów. Idąc dalej tym tropem w ciągu dwóch tygodni, a więc zalecanego maksymalnego okresu przetrzymywania ścieków w szambie zużyje ona nieco ponad 8 metrów sześciennych wody. Minimalna pojemność szamba wynosić powinna więc 10 metrów sześciennych.

Większe szambo pozwala na wydłużenie czasu gromadzenia nieczystości, a tym samym rzadsze wizyty szambiarki. Problem w tym, że wiele wozów asenizacyjnych ma niewielką pojemność. Zdarza się, że nawet mniejszą od pojemności samego szamba. Z logicznego punktu widzenia nie są one w stanie wybrać wówczas wszystkich nieczystości, co skutkuje tym, że część z zanieczyszczeń pozostaje w zbiorniku. Szambo takie zapełnia się więc szybciej.

Szamba dwu- lub trzykomorowe

Powyższe wyliczenia dotyczą klasycznych zbiorników jednokomorowych. Alternatywą i to naprawdę dobrą mogą być tu szamba dwu- a nawet trzykomorowe, które wewnątrz mają odpowiednio jedną lub dwie przegrody. Co daje taka zmiana konstrukcyjna?

- Podzielenie szamba na dwie komory to możliwość gromadzenia ścieków grubszych i płynnych w dwóch innych komorach. Zalecany podział to 2/3 pojemności na nieczystości stałe i 1/3 na zanieczyszczenia płynne — mówią konsultanci z firmy ABC Szamba Betonowe.

Skąd taki podział? Wszystko dlatego, że nieczystości płynne można odprowadzać do gruntu, choć oczywiście nie w takiej formie, w jakiej trafiają one do zbiornika.

- Zanieczyszczenia płynne przed odprowadzeniem do gruntu muszą zostać oczyszczone. Możliwe jest to przy użyciu flory bakteryjnej — dodaje specjalista.

Jest to o tyle istotne, że takie działania pozwalają też na sporą oszczędność miejsca wewnątrz zbiornika. Skoro nieczystości płynne będą regularnie usuwane, szambo opróżniane będzie rzadziej.

Pamiętajmy tu jednak o dwóch istotnych kwestiach. Przede wszystkim szamba z dwukomorowe muszą mieć dwa kominy rewizyjne. Poza tym takie rozwiązanie nie sprawdzi się na terenach podmokłych, gdzie zbiornik napełniać się będzie wodą gruntową.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne: