Jak chronić hasła i dane

01-03-2010, 17:14

Chętnych do kradzieży naszych poufnych danych jest wielu, szczególnie w internecie. Możemy im tę czynność utrudnić, przestrzegając kilku poniższych zasad.

  1. Stosuj różne hasła do różnych systemów logowania (pomocne okażą się w tym przypadku programy do gromadzenia haseł i zarządzania nimi).

  2. Regularnie zmieniaj hasła, szczególnie jeśli są to krótkie, kilkuznakowe hasła. Do ich tworzenia i zapamiętania można stosować odpowiednie, często darmowe programy.

  3. Chroń miejsca lub nośniki ze zgromadzonymi hasłami. Staraj się plików z zapisanymi hasłami nie umieszczać online ani w innych miejscach publicznych, w których mogą wpaść w niepowołane ręce. Pamiętaj też, by nie podpisywać plików ani kartek z zapisanymi hasłami nazwą: "hasła", "szyfry" ani jakąkolwiek inną wskazującą na to, co potencjalny włamywacz mógłby w nim znaleźć.

  4. Jeśli korzystasz z dużej liczby haseł o wysokim stopniu skomplikowania (czyli takich, których nie jesteś w stanie zapamiętać ani odtworzyć w myślach), to stwórz kilka kopii nośnika haseł i dobrze je zabezpiecz. Pamiętaj, że zmiana hasła w wielu serwisach i usługach online wymaga znajomości dotychczasowego hasła i jego zgubienie może poważnie utrudnić ci np. odzyskanie dostępu do konta, łącznie z zablokowaniem dostępu do konta, jeśli kilkakrotnie wprowadzisz nieprawidłowe dane.

  5. Stosuj aktualne oprogramowanie zabezpieczające komputer: antywirusa, antyspyware i zaporę sieciową (najlepiej w ustawieniach tych programów włączyć automatyczne, codzienne aktualizacje), które ograniczy przestępcom możliwość monitorowania Twoich poczynań na komputerze.

  6. Jak najszybciej instaluj poprawki i aktualizacje programów, z których korzystasz, by uniemożliwić wykorzystanie luk w tych programach do przemycenia na Twój komputer np. oprogramowania szpiegującego (najlepiej w ustawieniach tych programów włączyć automatyczne aktualizacje oraz śledzić doniesienia dot. bezpieczeństwa w serwisach internetowych).

  7. Pod żadnym pozorem ani w żadnej postaci nie ujawniaj haseł osobom trzecim.
    Jeśli przypadkiem doszłoby do sytuacji ujawnienia hasła lub PIN, należy jak najszybciej dokonać zmiany hasła, ewentualnie tymczasowo zablokować konto i powiadomić odpowiednią instytucję (co w przypadku wielu usług, np. dostępu do kont bankowych, stanowi wymóg regulaminowy).

Następny artykuł » zamknij

Chiny: Ophone podbije rynek?

Źródło: DI24.pl
Tematy pokrewne:  

tag poradytag ochrona danychtag hasła
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031