Jak bezpiecznie rozpocząć przedświąteczne zakupy (wideo)

redakcja 23-11-2010, 19:41

Podczas ubiegłorocznego cyber poniedziałku konsumenci wydali na zakupy w internecie 887 mln dolarów. Połowa z tej kwoty trafiła do amerykańskich e-sklepów. Przewiduje się, że podczas tegorocznego cyber poniedziałku (przypadającego na 29 listopada) sklepy internetowe na całym świecie będą przeżywały prawdziwe oblężenie. Wzmożona aktywność internautów oznacza również wzmożoną aktywność cyberprzestępców.

Według danych firmy badawczej Javelin Strategy & Research liczba ofiar kradzieży tożsamości w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ubiegłym roku o 12%, osiągając poziom 11,1 mln osób (dorosłych). Jest to tym samym najwyższa wartość zanotowana od momentu rozpoczęcia tego badania w 2003 r. Biorąc pod uwagę skalę zjawiska i wiążące się z nim zagrożenia, Roger Thompson - dyrektor ds. badań w firmie AVG Technologies - przygotował zestaw pięciu wskazówek, które pozwolą bezpiecznie cieszyć się zakupami online w czasie gorączki przedświątecznych zakupów.

Święta to czas dawania, ale swoje dane osobowe zachowaj dla siebie

Nawet jeśli ktoś w internecie oferuje ci coś za darmo, nie ujawniaj swojego adresu, numeru telefonu oraz danych karty kredytowej. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości e-mail, w których ktoś prosi cię o przesłanie danych karty kredytowej lub o wejście na stronę internetową w celu zweryfikowania danych osobowych (w tym danych karty kredytowej). Właśnie na tym polegają ataki typu phishing, których głównym celem są poufne dane osobowe.

Konto e-mail używane do zakupów internetowych nie powinno być w żaden sposób powiązane z osobistym kontem e-mail, którego używasz do codziennej korespondencji.

Pamiętaj o aktualizowaniu programu antywirusowego

Kluczową kwestią jest zapewnienie swojemu komputerowi możliwie najwyższego poziomu ochrony. Należy przede wszystkim dopilnować, aby zainstalowane oprogramowanie zabezpieczające było stale aktualizowane. Dużą rolę odgrywają również technologie chroniące przed złośliwym oprogramowaniem oraz odpowiednia konfiguracja programu antywirusowego, (trzeba np. włączyć opcję ochrony przeglądarki internetowej).

Pierwszy nie zawsze jest lepszy - nie ograniczaj się wyłącznie do pierwszych stron znalezionych przez wyszukiwarkę

Osoby odpowiedzialne za reklamę i marketing robią wiele, aby ich oferty znalazły się na samym początku wyników wyszukiwania. Liczą na to, że konsumenci potraktują pierwsze wyniki jako najlepsze i nie zadadzą sobie trudu przeanalizowania kolejnych. Przeglądając strony wyświetlone na pierwszych miejscach, zachowaj szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie zawsze pierwszy wynik jest tym najlepszym.

Chroń swoje hasła

Koniec roku to dobry moment, aby zmienić używane hasła – dotyczy to zarówno kont email, jak też kart kredytowych i kont bankowych. Ustaw nowe, unikalne hasło dla każdego ze swoich kont e-mail. Zapisz i przechowuj te dane w bezpiecznym miejscu, np. korzystając z bezpłatnego programu KeePass Password Safe.

Nie korzystaj z wielu kart kredytowych

O wiele łatwiej jest monitorować transakcje i wykrywać podejrzane operacje, jeśli używa się tylko jednej lub dwóch kart kredytowych. Korzystaj tylko z takich kart, które oferują ochronę przed kradzieżą tożsamości. Zapisuj swoją aktywność podczas zakupów w internecie – drukuj strony i wiadomości e-mail z potwierdzeniami transakcji.

Specjaliści z AVG Technologies przygotowali także krótki filmik, w którym w przystępny sposób tłumaczą, co zrobić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępców podczas zakupów w internecie:


Źródło: AVG Technologies
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy