Jak będą wyglądały miasta i życie w przyszłości?

05-04-2018, 09:27

Wizje Smart Cities – miast przyszłości, to dla jednych próba wróżenia z fusów, oglądanie z zapartym tchem fabuły serialu „Czarne Lustro”, a dla innych - obserwacja i propagowanie trwającego już od dawna procesu smartyzacji, rozwijającego się na naszych oczach.

Właśnie o tym pisze na swoim blogu Dariusz Stasik. Autor przedstawia nam swoje spostrzeżenie dotyczące miast, które śmiało można określić mianem miast przyszłości. Co więcej – stawia tezę, że wbrew wielu obawom – Smart Cities to miasta szczęśliwych ludzi. To priorytetowo stawiane zdrowie, produktywność i zwiększona efektywność, dzięki zastosowaniu technologii wspierającej codzienną egzystencję. To systemy regulujące powietrze poprawiające komfort w miejscu pracy, technologia ułatwiająca korzystanie z zasobów kultury miejskiej, a także ekologia i zieleń otaczająca nas na każdym kroku. Smartyzacja  to pewien ukłon w stronę natury, uważanej za kluczowy element tej idei. Smart Cities ukazują, jak pojęcie ewolucji współgra z technologią i człowiekiem. 

Poznaj miasta przyszłości

Dubaj

Dariusz Stasik na swoim blogu pisze o Dubaju. Zafascynowany świetnie zarządzanym przez Sheika Mohammeda bin Rashida Al. Maktouma miastem, opisuje ciekawostki w duchu #smart. Wskazuje, że do końca 2025 roku powstanie tysiąc budynków powyżej stu metrów. Monumentalne, szklane drapacze chmur są dla Prezesa firmy W.P.I.P. wizytówką każdego miasta przyszłości. Smart City to nie tylko budowle, technologia i innowacje, ale przede wszystkim styl życia. W Dubaju przejawia się to między innymi podejściem do kobiet, których liczebność w społeczeństwie jest zdecydowanie mniejsza od mężczyzn. Aby ułatwić im codzienne życie - w Dubaju znaleźć można specjalne taksówki, czy miejsca w metrze.

miasto

źródło: dariuszstasik.com

 

Masdar

Jak pisze autor bloga www.dariuszstasik.com: „na terenach położonych pomiędzy Abu Dhabi, a Dubajem w Emiratach, powstaje zamknięte i niezależne energetycznie miasto przyszłości Masdar City o pow. 6,0km2. Miasto, nad którego projektem pracuje kilkaset międzynarodowych instytucji i firm, wspieranych przez finansowanie rządów krajów z 6 kontynentów, zainteresowanych wynikami projektu z perspektywy możliwości wdrożenia podobnych rozwiązań na własnym rynku. Do końca 2020 roku w Masdar City ma zamieszkać 50 000 ludzi.” Masdar to Smart City budowane na… pustyni. Ciekawym rozwiązaniem jest Wietrzna Wieża. To połącznie tradycji i technologii. Wietrzna Wieża schładza gorące powietrze w Masdarze, tworząc dzięki temu tanią uliczną klimatyzację. Po więcej informacji na temat tej wyjątkowej inwestycji odsyłam na: https://dariuszstasik.com/jak-wyglada-miasto-przyszlosci-poznaj-miasto-masdar/

 

miasto

źródło: dariuszstasik.com

Jak spoglądać zatem w przyszłość?

To pytanie z różnymi wersjami odpowiedzi. Niektórzy obawiają się o sprowadzenie roli człowieka do chodzącego dysku z danymi, dzięki którym zmiana będzie wynikiem działań, nie zawsze świadomych, ale zgadzających się na wiele ludzi. Dariusz Stasik, jako zwolennik idei Smart City, przedstawia ją jako wizję ewolucji, do której dążymy poprzez rozwój w wielu obszarach np. technologicznych. Wskazuje na plusy, jakim jest poprawa funkcjonowania jednostki jako żyjącego organizmu. Swoją definicję opiera przede wszystkim na działaniu dla człowieka, a nie przeciwko niemu. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać i obserwować. A kiedy trzeba – zabierać głos. Przyszłość naszych pokoleń jest również i w naszych rękach.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Photo-Mixfot. Renault


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
« Marzec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: