isoHunt prosi sąd o legalizację swoich działań

30-11-2009, 08:05

Czy kanadyjski sąd uzna, że torrentowy serwis isoHunt działa zgodnie z prawem? Na to liczy jego twórca, który sam wniósł pozew w tej sprawie.

Serwisy torrentowe zdają się w tym roku mocno tracić grunt pod nogami. Kilkumiesięczna batalia The Pirate Bay zakończyła się nie tylko skazaniem jego twórców, ale także zaprzestaniem działalności. W zeszłym tygodniu minęło z kolei ultimatum postawione przez sąd w holenderskim Utrechcie serwisowi Mininova. Miał on do 27 listopada usunąć ze swoich katalogów wszystkie linki mogące prowadzić do plików, naruszających prawa autorskie. Od kilku dni są tam dostępne jedynie sprawdzone pliki.

Batalie sądowe toczy także isoHunt, największy serwis torrentowy po zmianach w Mininovie. W sierpniu 2008 roku jego założyciel - Gary Fung - wykonał niespodziewany krok. Chcąc ubiec Kanadyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (CRIA), skierował wniosek do sądu, w którym domaga się potwierdzenia, że jego serwis działa zgodnie z prawem. Bezpośrednią przyczyną takiego kroku były groźby ze strony CRIA wniesienia sprawy do sądu.

>> Czytaj także: Mininova tylko legalna

W marcu kanadyjski sąd uznał, że sprawa jest zbyt kompleksowa i może mieć tak daleko idące skutki, że konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania procesowego. Apelacja isoHunt w tym zakresie została odrzucona, co oznacza konieczność uwikłania się w zapewne kosztowny i długi proces.

Fung jest przekonany, że prawo stoi po jego stronie, co pozwoli uniknąć błędów, jakie zostały popełnione w innych krajach odnośnie dzielenia się plikami. Chce on walczyć przede wszystkim ze stwierdzeniem, że dzielenie się plikami to kradzież - informuje serwis TorrentFreak. Odpowiedni pozew znalazł się w sądzie w zeszłym tygodniu.

Przemysł rozrywkowy wygrał w tym roku już kilka bitew, nie tylko z pojedynczymi internautami, ale także z operatorami serwisów torrentowych czy firmami telekomunikacyjnymi. Prawo zdaje się coraz częściej stawać po stronie posiadaczy praw autorskich, hamuje jednak z drugiej strony zapędy firmy z branży muzycznej i filmowej, które mogłyby naruszać wolność jednostek.

>> Czytaj także: The Pirate Bay: Tracker już niepotrzebny

Do ostatecznego rozstrzygnięcia droga jeszcze daleka. Co jednak udało się osiągnąć, to pewien klimat, dzięki któremu wszystkie strony konfliktu mogą ze sobą rozmawiać, szukając rozwiązań, które wszystkich usatysfakcjonują.


Źródło: TorrentFreak, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930