Internetowi giganci z Chin będą kontynuowali cenzurę

11-04-2012, 11:32

Trzy największe chińskie korporacje internetowe zapowiedziały kontynuowanie "walki z plotkami" - poinformowała państwowa agencja Xinhua. Niezależni obserwatorzy nie mają jednak wątpliwości, że oznacza to postęp cenzury internetu w Państwie Środka.

Nie we wszystkich częściach świata internauci mogą swobodnie komentować aktualne wydarzenia. Politycy z Chin nieprzychylne dla rządzącej partii komentarze określają jako "szkodliwe plotki", które chętnie blokowane są przez największe internetowe koncerny z tamtego regionu.

Czytaj także: Brytyjskie witryny rządowe celem Anonymous

Jak podaje chińska państwowa agencja Xinhua, wsparcie w blokowaniu "plotek" zadeklarowała m.in. największa działająca w tamtym regionie wyszukiwarka Baidu. Jak zapewniają szefowie firmy, będą oni "zdecydowanie wspierać i kontynuować współpracę z rządowymi departamentami, by mierzyć skalę i walczyć z internetowymi plotkami".

Baidu zapewnia również, że będzie "gorliwie wypełniało swoje obowiązki względem społeczeństwa, przestrzegało prawa, a także zwiększało poziom zarządzania internetem oraz wprowadzało mechanizmy, które umożliwią jego mierzenie". Wprowadzenie podobnych mechanizmów zadeklarowały również mikroblogi prowadzone przez koncerny Sina i Tencent.

W ubiegłym tygodniu grupa Anonymous włamała się bądź zablokowała na pewien czas kilkaset stron należących do chińskiego rządu. Przede wszystkim chcemy ostrzec chiński rząd, że nie boimy się i będziemy ujawniali prawdę oraz walczyli o sprawiedliwość - tłumaczył w rozmowie z agencją Reuters haker posługujący się pseudonimem f0ws3r.

Czytaj także: Anonymous włamali się na strony chińskiego rządu


Źródło: Xinhua, Reuters
Komentarze
comments powered by Disqus
To warto przeczytać

fot. Gkeniusfot. od dot.pr
  
znajdź w serwisie

RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2017 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.