Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Internetowa aplikacja zamiast terapeuty

07-07-2009, 08:03

Internetowa aplikacja SHUTi może być równie skuteczna w leczeniu bezsenności, co żywy terapeuta – uważają naukowcy z Duke University Medical Center. Oznacza to szansę na o wiele tańsze leczenie bezsenności.

Wyniki badań dotyczące skuteczności SHUTi zostały opublikowane w czasopiśmie Archives of General Psychiatry.

Aplikacja pozwala na prowadzenie terapii bez obecności terapeuty, dając porady dotyczące snu w oparciu o dzienniki prowadzone przez pacjentów. Program uczy też dobrych nawyków dotyczących snu poprzez opowiadania i gry. Jest w dużej mierze spersonalizowany i bazuje na tradycyjnej terapii.

Naukowcy z Duke University Medical Center wykazali w swoich badań, że pacjenci poddawani terapii za pomocą SHUTi rzadziej budzili się w nocy i mogli dłużej spać. Efekt terapii utrzymywał się nawet po 6 miesiącach. Poprawy nie wykazali natomiast badani z grupy kontrolnej.

Jack Edinger Duke University Medical Center powiedział agencji Associated Press, że efekt działania internetowej aplikacji jest "całkiem imponujący" i porównywalny z efektem bardziej intensywnych metod leczenia.

W badaniach wzięło udział 45 osób, z czego 22 osoby zostały poddane internetowej terapii. Były to osoby dobrze wykształcone, niecierpiące na bezdech senny oraz niemające problemów psychiatrycznych. Naukowcy mówią, że potrzebne są kolejne badania na bardziej zróżnicowanej grupie odbiorców.

Nie wiadomo jeszcze, w jak dużym stopniu programy komputerowe będą mogły zastąpić terapeutów. Badania Duke University Medical Center pokazały jednak, że jest to możliwe przynajmniej w ograniczonym stopniu. Zdaniem specjalistów żywi terapeuci będą nadal potrzebni szczególnie tym pacjentom, którzy wymagają silniejszej motywacji lub mają bardziej skomplikowane problemy.

Co ciekawe, samo używanie komputera (niekoniecznie w celu terapii) może powodować problemy ze snem. W przeszłości naukowcy mówili też o złym wpływie telefonów komórkowych na sen.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *