Internet zamiast jednego okienka

Forsal.pl 02-11-2010, 13:06

Szybciej rejestrować działalność będzie można dopiero przy zerze okienek, a więc w systemie platformy elektronicznej, którą zaprojektowałem i nad którą trwają obecnie prace wykonawcze w rządzie - mówi w wywiadzie z "DGP" Adam Szejnfeld, nowy przewodniczący komisji Przyjazne Państwo.

Rytualne pytanie: jako nowy przewodniczący widzi pan możliwość, aby komisja Przyjazne Państwo zwycięsko zmierzyła się z jednym okienkiem, w którym zarejestrowanie firmy trwa dłużej niż standardowa procedura?

Szybciej rejestrować działalność będzie można dopiero przy zerze okienek, a więc w systemie platformy elektronicznej, którą zaprojektowałem i nad którą trwają obecnie prace wykonawcze w rządzie. Trzeba rozróżniać sytuację rozpoczynania działalności gospodarczej od jej rejestrowania. Do tej pory nigdzie na świecie nie można faktycznie rozpoczynać działalności gospodarczej od ręki, zaraz po złożeniu dokumentów, nie czekając na formalność rejestracyjną.

Takie rozwiązanie ułatwi zakładanie firm, ale przecież na co dzień muszą załatwiać one mnóstwo innych uciążliwych formalności. Ulży im pan?

Wychodzę z założenia, że w jednym okienku załatwić należy także sprawy, które nie są bezpośrednio związane z rejestracją własnej działalności. Bo krytyczne opinie dotyczą najczęściej tego, że oddzielnie trzeba zarejestrować obowiązek podatkowy w urzędzie skarbowym czy też osobno zgłaszać opłacanie składki na ubezpieczenia swoich pracowników w ZUS. Można to zmienić, by załatwiało się wszystko razem.

Więcej na ten temat w Forsal.pl: Szejnfeld: Internet zamiast jednego okienka

Grzegorz Osiecki 

Forsal.pl


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31