Internet mobilny w sierpniu 2018

11-09-2018, 09:35

Tradycyjnie po raz kolejny na podstawie pomiarów wykonanych przez użytkowników jednej z aplikacji stworzono miesięczny ranking operatorów telefonii komórkowej w Polsce. Pod lupą znalazła się szybkość i jakość usług internetu mobilnego oferowana przez “wielką czwórkę” operatorów.

W tym miesiącu raport sponsoruje liczba 26241 – tyle właśnie pomiarów wykonali użytkownicy aplikacji RFBenchmark w sierpniu. Blisko trzy czwarte testów odbyło się przy użyciu technologii 4G (73,74%). Niewiele ponad jedna czwarta pomiarów w technologii 3G (25,44%), zaś  przy użyciu 2G przeprowadzono zaledwie 0,83% badań.

Jak wyglądał procentowy rozkład jeżeli chodzi o udział operatorów? Najczęściej korzystano z usług Orange (35,82%). Popularny był również Plus (27,48%), a niewiele słabiej wypadł Play (24,89%). Najrzadziej korzystano z usług T-Mobile (11,81%).

Internet mobilny w Polsce – jak wyglądała sytuacja w lipcu?

Kiedy fala upałów nawiedziła Polskę, wielu rodaków skorzystało z lipcowej pogody i udało się na wyczekiwane urlopy. Czy mogli być zadowoleni z dostępu do internetu? Lipiec należał do T-Mobile, który uzyskał najlepsze wyniki  w dwóch spośród trzech kategorii: średniej szybkości pobierania danych (26, 24 Mb/s) oraz najniższej wartości ping (35,17 ms). Jedynie Orange udało się przełamać prowadzenie T-Mobile i dzięki wynikowi 10,16 Mb/s zwyciężyło w kategorii średniej szybkości wysyłania danych.

Internet mobilny w Polsce – który operator był najlepszy w sierpniu?

Tylko miesiąc trwało rozstanie Orange z fotelem lidera w tej kategorii. Pomarańczowy operator zanotował bardzo dobry wynik – 34,53 Mb/s. Tym samym przebił swój wynik z maja (34,21 Mb/s), który był dotąd najlepszym rezultatem osiągniętym w tym roku. Na drugim miejscu uplasował się T-Mobile (22,28 Mb/s), a trzecie miejsce przypadło Play (20,01 Mb/s). Nieoczekiwanie najsłabszy wynik uzyskał Plus, który spadł na ostatnie miejsce w rankingu (18,63 Mb/s).

Średnia szybkość wysyłania danych

Czas wakacji należał do Orange, jeżeli chodzi o średnią szybkość wysyłania danych. Pomarańczowy operator poprawił swoje osiągnięcia z ubiegłego miesiąca i utrzymał pierwsze miejsce z wynikiem 11,18 Mb/s.Plus również poprawił swój wynik oraz uzyskał drugą pozycję dzięki wynikowi 9,4 Mb/s. Sygnały niezadowolenia mogą do nas docierać z siedziby T-Mobile. Ten operator, który jeszcze w czerwcu oferował swoim klientów najszybszą prędkość wysyłania danych, dzisiaj z wynikiem 8,03 Mb/s zajmuje zaledwie trzecie miejsce. Najsłabiej w tej kategorii wypadł Play i z wynikiem 6,69 Mb/s zamyka stawkę.

Najniższa wartość ping

Do pewnych zmian doszło w zestawieniu operatorów komórkowych, jeżeli chodzi o pomiary wartości ping. Na czele rankingu znajdziemy wciąż T-Mobile, które osiągnęło najniższą wartość ping – 37,76 ms. Na drugim miejscu znalazł się Play (43,51 ms), który wyprzedził Orange i ostatecznie zanotował wynik 43,57 ms. Zestawienie zamyka Plus, z niezbyt zadowalającym wynikiem 53,46 ms, który wyraźnie odstaje od pozostałych graczy.

Źródło: Notel


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy