Internet Explorer 9 - Microsoft stawia na realną szybkość

19-11-2009, 15:32

Zapowiedzi dotyczące Internet Explorera 9 znalazły się na oficjalnym blogu przeglądarki. Firma z Redmond ma zamiar nadal ulepszać zgodność swojego produktu ze standardami. Co więcej, chce, aby przeglądarka IE9 w większym stopniu wykorzystywała sprzętowe możliwości komputerów.

Microsoft zaprezentował IE9 na Professional Developers Conference (PDC). Wiadomo, że prace trwają już od kilku tygodni. Na blogu IEBlog znalazł się dość obszerny opis kierunków w rozwoju, jaki ma zamiar obrać firma z Redmond przy tworzeniu przeglądarki.

Dean Hachamovitch we wspomnianym wpisie wymienia trzy obszary zmian. Pierwszym jest płynność działania przeglądarki. Hachamovitch pisze, że różne strony korzystają z różnych webtechnologii. Dlatego zwiększanie prędkości nie powinno się koncentrować na coraz lepszych wynikach w testach, ale na realnym przyśpieszeniu ładowania się prawdziwych stron. Microsoft ma zamiar pracować nad wszystkim elementami przeglądarki, aby osiągnąć realną szybkość.

Internet Explorer 9: lepszy wynik w Acid3

Drugi obszar zmian to standardy sieciowe. Deweloperzy chcą większych możliwości w przeglądarkach, aby budować wspaniałe aplikacje i doświadczenia; chcą, aby działała w sposób interoperacyjny, aby nie musieli ich przepisywać i ponownie testować swoich stron znów i znów - pisze Dean Hachamovitch

> Czytaj: Microsoft umożliwi wybór przeglądarki

To piękne słowa, ale jak się do tego ma IE9? Na obecnym etapie przechodzi test Acid3 z wynikiem 32/100. Jest to nadal wynik niski, choć lepszy niż w przypadku poprzednich wersji Internet Explorera. Zdaniem przedstawiciela Microsoftu powinien on wciąż rosnąć. Na blogu możemy też zobaczyć, jak IE9 wspiera m.in. zaokrąglone rogi.

Odciążyć CPU

Trzeci obszar zmian dotyczy wykorzystania możliwości sprzętu i systemu Windows. IE ma w przyszłości pozwalać na korzystanie z DirectX. Rzecz w tym, aby renderowanie grafiki i tekstu przenieść z procesora na kartę graficzną dzięki Direct2D oraz DirectWrite.

Jeśli ten cel zostanie zrealizowany, to bardzo bogate graficznie strony będą mogły renderować się szybciej, bez znacznego obciążania procesora. Ponadto możliwe będzie podniesienie jakości i czytelności tekstu.

Podczas gdy wciąż jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju produktu, chcielibyśmy wyjaśnić deweloperom nasze podejście do postępu. Weźmiemy pod uwagę informacje zwrotne z cyklu produkcyjnego IE8 i zobowiązujemy się do dostarczenia kolejnej wersji IE - podsumowuje Hachamovitch.

> Czytaj także: Firefox 3.6 beta: filmy na pełnym ekranie

Niestety na obecnym etapie przedstawiciele Microsoftu nie piszą nic o bezpieczeństwie. Również na konferencji PDC nie poruszono tego tematu, tak przynajmniej twierdzi Alex Wilhelm z serwisu TheNextWeb, który miał okazję widzieć prezentację (zob. Internet Explorer 9 – First Information, Future Direction). Pocieszające jest jednak to, że Microsoft ma ambicję nie tylko na dogonienie konkurencji po latach stagnacji, ale również na wprowadzenie czegoś nowego do przeglądania internetu.

Osoby bardziej zainteresowane planami Microsoftu powinny obejrzeć materiały dostępne w serwisie Channel 9. Szczególnie ciekawy jest film dotyczący sprzętowo akcelerowanej grafiki w przeglądarce.


Następny artykuł » zamknij

Które laptopy najlepsze?

Źródło: IEBlog
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930