Interaktywne tablice dla wiejskich gimnazjów

03-12-2009, 07:46

Instalacja multimedialnego środowiska nauczania i szkolenie nauczycieli w gimnazjach będzie kolejnym krokiem w projekcie "Za rękę z Einsteinem". Projekt wart 39 mln zł sfinansuje Europejski Fundusz Społeczny Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz budżet państwa. Adresowany jest do gimnazjów wiejskich.

W projekcie weźmie udział 180 szkół z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Będzie on prowadzony do 30 czerwca 2012 roku. Nauczyciele w szkołach biorących udział w projekcie będą mogli prowadzić e-lekcje, korzystając z takiego sprzętu, jak tablice interaktywne.

Tablice te w połączeniu z komputerem, rzutnikiem i innymi urządzeniami multimedialnymi staną się centrum nowoczesnej klasy. Nauczyciel, stojąc przy tablicy, będzie mógł w pełni obsługiwać komputer, co ułatwi korzystanie z oprogramowania edukacyjnego, przygotowanych przez siebie scenariuszy zajęć i zasobów sieci.

Ponadto funkcja Multi User ma umożliwić jednoczesną pracę dwóch uczniów na tablicy. Dzięki temu możliwa będzie np. rywalizacja dwóch uczniów rozwiązujących to samo zadanie lub współpraca przy wspólnym tworzeniu projektu graficznego.

>>> Czytaj: Polska szkoła zła dla e-mózgów?

Wyposażenie techniczne i szkolenia nauczycieli to tylko część działań. W ramach projektu w szkołach odbywać się będą dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z fizyki, matematyki, chemii oraz języków obcych, prowadzone przez nauczycieli danej szkoły. Organizowane będą także wycieczki edukacyjne, zajęcia wyrównawcze i rozwijające. Uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w naukowych szkołach letnich i zimowych organizowanych na Politechnice Gdańskiej.

Liderem projektu jest Wydział Fizyki Technicznej i Stosowanej Politechniki Gdańskiej przy współudziale Wydziału Chemicznego, Studium Nauczania Matematyki oraz Studium Języków Obcych.

Partnerami są: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, firma BETACOM S.A (odpowiedzialna za stronę ICT) oraz firmy Agraf sp. z o.o z Łodzi i Eurotrend z Gdyni - konsorcjum, które dostarczyło sprzęt.

Projekt należy do "Ponadregionalnych programów rozwijania umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), języków obcych, przedsiębiorczości". Realizowany jest w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet: III Wysoka jakość systemu edukacji, działanie: 3.3 Poprawa jakości kształcenia, poddziałanie: 3.3.4 Modernizacja treści i metod kształcenia.

>>> Czytaj: Rodzice doceniają e-dzienniki


Następny artykuł » zamknij

Windows 7: Powyżej 5 procent

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31