Intel porzuca tanie laptopy OLPC

05-01-2008, 01:02

Producent procesorów nie zamierza wiązać się wyłącznie z jednym projektem tanich laptopów. Po tym, jak komitet One Laptop Per Child (OLPC) zażądał od Intela zaprzestania udziału w konkurencyjnych projektach, firma postanowiła wycofać swoje wsparcie dla OLPC.

Współpraca Intela z OLPC trwała ledwie pół roku. Od początku było wiadomo, że Intel jest zaangażowany w inne projekty budowy tanich laptopów, jednakże negocjatorzy stwierdzili wtedy zgodnie, że stanowią one uzupełnienie OLPC, skierowane do szkół zlokalizowanych na lepiej zurbanizowanych terenach.

Tymczasem od kilku miesięcy rynek tanich laptopów przeżywa swoisty rozkwit, a Intel zaangażowany jest w co najmniej 3 dobrze rokujące projekty: wspomniany OLPC, Classmate PC tworzony wraz z Microsoftem oraz Eee PC - z Asustekiem.

Ostatnie dwa mają raczej typowo biznesowy charakter. Co więcej, ceny konkurencyjnych laptopów nie odbiegają znacząco od tej, którą udało się osiągnąć w przypadku projektu OLPC - czyli około 200 dolarów za sztukę.

Pomimo wcześniejszego porozumienia dyskusja nad wyłącznym zaangażowaniem Intela w budowę OLPC wcale się nie zakończyła - ujawnił agencji Reuters rzecznik Intela Chuck Mulloy. Niedawno komitet OLPC zażądał w końcu, by Intel zrezygnował ze wspierania konkurencyjnych projektów, co doprowadziło do zdecydowanego sprzeciwu.

W czwartek, 3 stycznia 2008 roku, Intel poinformował oficjalnie o wycofaniu się ze wsparcia finansowego oraz dostarcznia eskpertyz technicznych dla OLPC i rezygnacji z członkowstwa w komitecie tego projektu.

Następny artykuł » zamknij

Piraci wspierają Obamę

Źródło: Reuters
Tematy pokrewne:  

tag XOtag współpracatag OLPCtag Inteltag Eee PCtag Classmate PC
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy