Ile kosztuje rozwód?

04-07-2019, 15:08

Rozwód jest jedną z najtrudniejszych decyzji jakie przychodzi nam podjąć. Sprawa rozwodowa w sądzie może kosztować nas bardzo wiele. Przede wszystkim dużo czasu, zwłaszcza jeśli w toku sprawy ma zapaść orzeczenie o winie. Kolejnym kosztem są emocje i nerwy, które niestety są nieodłącznym elementem spraw rozwodowych, sporów o kontakty z dzieckiem, podział majątku i zapłatę alimentów. Nierzadko za rozwód płacimy też pogorszeniem relacji z członkami rodziny. Na koniec, każda sprawa rozwodowa to wydatek finansowy, związany z założeniem sprawy i wynagrodzeniem jakie pobierze adwokat. Ile kosztuje sprawa rozwodowa i kto za nią zapłaci? Jak zminimalizować koszta rozwodu? Poniżej przedstawiamy wydatki, jakie przyjdzie nam ponieść w trakcie sprawy rozwodowej.

Wniesienie pozwu

Nadanie biegu sprawie rozwodowej, tak jak każdej sprawie cywilnej, następuje po dokonaniu opłaty sądowej – wpisu sądowego. Dokonuje się jej wraz w niesieniem pozwu o rozwód. W przypadku spraw rozwodowych opłata ta wynosi 600 złotych. Kwotę tę można uiścić na rachunek bankowy właściwego Sądu lub bezpośrednio w kasie sądowej w znakach sądowych.

Podział majątku

Wraz z rozwodem strony mogą chcieć także podzielić majątek wspólny. Wniosek o podział majątku wspólnego również podlega opłacie sądowej w kwocie 1000 złotych. Kwotę tę można obniżyć do 300 złotych składając wniosek zawierający zgodny projekt podziału majątku.

Zwolnienie z kosztów

Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji majątkowej wraz z pozwem mogą złożyć także wniosek o zwolnienie z kosztów. Formalności wymagają by do pozwu dołączyć wypełnione oświadczenie o stanie majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie takie składa się na specjalnie wygotowanym do tego celu formularzu urzędowym. Sąd, który przychyli się do tego wniosku może zwolnić stronę od opłat sądowych lub zasądzić iż płacić będzie ona tylko część opłat.

Kurator sądowy

Małżonkowie, którzy posiadają dzieci muszą liczyć się z tym, iż pierwszym etapem sprawy rozwodowej będzie wywiad środowiskowy. Przeprowadza go kurator na zlecenie Sądu. Koszty kuratora ponosi strona, która inicjuje sprawę, składa wniosek o rozwód. Opłata następuje w formie zaliczki, jest to kwota 75,00 złotych – 120,00 złotych.

Mediator

Sprawy rozwodowe małżeństw posiadających dzieci mogą zostać skierowane do mediacji. Mediacja ma na celu przesądowe rozstrzygnięcie sprawy rozwodowej. Jej głównym celem jest dobro dziecka, któremu z całą pewnością nie służy proces sądowy rodziców. Koszty mediacji pokrywają zwykle obie strony po jej zakończeniu. Wysokość kosztów mediacji reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 30 listopada 2005 r. Opłata za pierwsze posiedzenie wynosi 60 złotych, a za każde następne posiedzenie 25 złotych. Sąd może również upoważnić mediatora do zapoznania się z aktami sprawy. W takiej sytuacji jego wynagrodzenie podwyższa się o 10%. Do wspomnianych powyżej kwot doliczane są także wydatki jakie poniósł mediator w związku z prowadzeniem sprawy, są to np. koszty przejazdów, zawiadomień, wynajmu pomieszczenia, w którym odbywały się mediacje.

Adwokat

Wysokość wynagrodzenia adwokata prowadzącego sprawę rozwodową zależy zwykle od stopnia jej skomplikowania. Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie małżonka, spory o opiekę i kontakty nad dzieckiem, czy wysokość alimentów, zwykle angażują adwokata dużo bardziej, a co z a tym idzie jego wynagrodzenie będzie wyższe. Kwestia wynagrodzenia adwokata jest zawsze sprawą indywidualną. Zależy bowiem od obranego adwokata. Można jednak przyjąć, że przeciętny koszt adwokata w sprawie rozwodowej zaczyna się od kwoty około 1 200,00 złotych i wzrasta.

Zwrot kosztów

Sprawa rozwodowa zakończona orzeczeniem o winie jednego z małżonków wiąże się także z tym, że to on poniesie koszty procesu. Mowa tu o opłatach sądowych, czy zaliczkach na kuratora. Jeśli sprawa rozwodowa zakończy się bez wskazania przez Sąd winy którejkolwiek ze stron, to koszty ponoszone są przez obie strony po połowie. Sąd zwraca stronie z urzędu tę część wydatków, które zostały przez nią już poniesione a przypadają na druga stronę np. 300 zł z tytułu wpisu sądowego. Zwrot wydatków nie obejmuje kosztów adwokata. Każda strona sprawy rozwodowej ponosi je we własnym zakresie.

Źródło: https://kancelariaea.pl


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag rozwódtag mroptimtag komunikat firmytag adwokat
To warto przeczytać

fot. LeslieAnn

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: