Ile kosztuje implant zęba - odpowiada dentysta

13-02-2020, 06:59

Wstawienie nowego, pięknego zęba to koszt kilku tysięcy złotych. Zakres cen jest jednak bardzo szeroki. Skąd te różnice? Zapytaliśmy o to doświadczonego dentystę. Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda implant zęba i na czym polega zabieg.

Implantologia to obecnie najskuteczniejsza metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu. W przeciwieństwie do tradycyjnej protezy, która jest elementem ruchomym, implant doskonale zastępuje ząb, jest trwały i pozbawiony dyskomfortu charakterystycznego dla protez ruchomych.

implanty zębów

Jak wygląda implant zęba

Implant zęba to sztuczny korzeń, który dentysta wszczepia w szczękę w miejsce, z którego wypadł lub został usunięty korzeń naturalny. Zabieg ten wbrew pozorom wcale nie jest prosty – wymaga odpowiedniego przygotowania i dużej precyzji. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu implantu konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Pozwala ono ocenić, czy struktura kości szczęki w danym miejscu jest na tyle mocna, by utrzymać implant.

Zabieg wszczepienia implantu zęba dentysta wykonuje w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W kości szczęki wierci się otwór, w którym następnie umieszczany jest implant – wykonany z tytanu lub tlenku cyrkonu, sztuczny korzeń. Po kilku miesiącach od zabiegu stomatolog ocenia, czy tkanka kostna, która wytworzyła się wokół implantu jest wystarczająco mocna, by utrzymać koronę. Na specjalnym filarze protetycznym (łączniku) umieszczana jest korona akrylowa, porcelanowa, ceramiczna lub metalowa licowana porcelaną. Obecnie dużą popularnością cieszą się też korony cyrkonowe – bardzo wytrzymałe, identyczne w wyglądzie z naturalnym zębem.

Ile po wyrwanie zęba można założyć implant

W przypadku zębów jednokorzeniowych implant można wszczepić od razu po ekstrakcji. W przypadku zębów trzonowych, które są wielokorzeniowe, konieczne jest odczekanie, aż narośnie nowa kość. Trwa to kilka miesięcy. Ze wstawieniem implantu nie warto jednak zwlekać dłużej, niż to konieczne. Po kilku latach struktura kości może ulec dużej degeneracji – czasem powoduje to znaczne problemy ze wstawieniem implantu. Poza tym, zanik jednego zęba ma wpływ na cały zgryz. Czym szybciej zdecydujemy się na wstawienie nowego zęba, tym lepiej.

Koszt implantu

Cena implantu zależy od systemu, w którym zabieg został wykonany oraz od użytych materiałów. W grę wchodzi też czas oczekiwania na uzyskanie ostatecznego efektu. Omówiona wyżej procedura jest dwufazowa – zanim pacjent będzie mógł podziwiać nowy ząb, minie nawet kilka miesięcy. Istnieje też możliwość wszczepienia implantu jednofazowego. W czasie jednej wizyty u dentysty pacjent uzyskuje implant od razu wyposażony w koronę. Należy jednak podkreślić, iż nie w każdym przypadku taki przyspieszony zabieg jest możliwy.

Ile kosztuje wstawienie zęba 

Koszt implantu zęba waha się od około 2,5 tys. do nawet 7 tys. zł. To bardzo szerokie spektrum cenowe, jednak powodem tych różnić jest bardzo duża liczba czynników, które wchodzą w grę przy zastosowaniu implantu. Tylko dzięki dokładnemu badaniu możliwe jest ustalenie optymalnej dla konkretnego pacjenta ścieżki leczenia.

Warto pamiętać, iż wszczepienie implantu to w istocie kilka różnych zabiegów, które różnią się ceną. Koszt samej tytanowej śruby waha się od 2 do 4 tys. zł. Osobnym zabiegiem jest wstawienie łącznika. Cena implantu w znacznej mierze zależy też na rodzaju korony, który wybierzemy. Najtańsze korony metalowe kosztują około 600 zł. Trwałe i estetyczne korony na cyrkonie to wydatek około 1,5 tys. zł.

Opuchlizna po implancie zęba, jak długo

Obrzęk oraz niewielkie zsinienie twarzy po wszczepieniu implantu jest zjawiskiem normalnym– znika maksymalnie po kilku dniach. W tym czasie wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz stosowanie zimnych okładów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, warto skonsultować się ze swoim dentystą. Na szczęście współczesna implantologia jest bezpieczniejsza niż kiedykolwiek. U zdrowych pacjentów, niepalących, ryzyko odrzucenia implantu jest praktyczne zerowe.

 

Autorem artykułu jest lekarz stomatolog Ewy Pawlak | ewapawlak.com.pl

 


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag implanty zębów
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: