Ile energii potrzebuje bitcoin?

08-12-2017, 09:24

Coraz chętniej nazywany jest "najbardziej energochłonną walutą świata". Przemysł bitcoinowy - podobnie jak każdy oparty na przetwarzaniu danych - wymaga ogromnych nakładów energetycznych i trudno nazwać go "zrównoważonym".

Technika cyfrowa, a szczególnie kryptografia - o którą opiera się "wydobycie" bitcoina, jego kupno czy sprzedaż oraz płatności z jego zastosowaniem - wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, a to pochłania energię. Pożerają ją intensywnie pracujące serwery, niezawodne systemy chłodzenia, bezpieczeństwo techniczne serwerowni.

Ktokolwiek ma do czynienia z centrami danych wie, jak dużo uwagi poświęca się kwestiom zmniejszania zużycia energii. Do tego, centra do obsługi przemysłu bitcoinowego często mieszczą się w Chinach, gdzie energia pochodzi w większości z paliw kopalnych. Efekt środowiskowy to czysty koszmar ekologów. W mediach pojawiają się porównania energochłonności operacji bitcoinowych do danych, które łatwo zrozumieć - np. dziennego zużycia energii przez jakieś państwo.

Oczywiście brzmi to apokaliptycznie. Oczywiście, wraz ze wzrostem zainteresowania bitcoinami zużycie energii będzie rosło. Nie można tylko w łatwy sposób oszacować, o ile. Wynika to m.in. ze skomplikowanego charakteru transakcji (ile energii potrzebuje każda z nich?). Pozostaje też pytanie o ostateczny efekt środowiskowy, tj. jakie znaczenie będzie miał bitcoin w przyszłości i ile energii będzie można oszczędzić dzięki jego stosowaniu i ograniczeniu innych form płatności.

Zobacz, co piszą inne portale i jakie oszacowania przedstawiają:

Hackernoon, The Wired, ArsTechnica, Mashable, Digiconomist, Business Insider


Komentarze
comments powered by Disqus
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.