IBM wydał własny pakiet biurowy

19-09-2007, 01:34

Firma IBM zaoferowała darmowy pakiet przygotowany w oparciu o OpenOffice. To kolejny krok, który może złamać dominację Microsoftu na rynku oprogramowania biurowego.

O najnowszych planach koncernu poinformowano w czasie spotkania z dziennikarzami w Nowym Jorku. Darmowe oprogramowanie IBM wydane zostało 18 września br. pod nazwą Lotus Symphony i składa się z procesora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, a także programu do prezentacji.

Cały pakiet jest dostępny do pobrania za darmo na stronie firmy, ale przed pobraniem trzeba się zarejestrować. W pierwszej kolejności udostępnione zostały anglojęzyczne wersje dla Windows XP i Vista, a także dla Linuksa. Wsparcie dla systemu Mac OX pojawić się ma nieco później.

Nowe przedsięwzięcie IBM jest efektem przystąpienia w zeszłym tygodniu do prac nad otwartym pakietem OpenOffice.org, stającym się coraz większym zagrożeniem dla dominującego produktu Microsoftu.

Włączenie się do gry dużego koncernu z pewnością nie będzie dobrą informacją dla producenta pakietu MS Office. W połączeniu z ostatnią odmową szybkiego uznania formatu OOXML za standard ISO, oznacza to spore wsparcie dla alternatywnego formatu - OpenDocument (ODF).

Szanse na przełamanie dominacji koncernu z Redmond są teraz o tyle większe, iż za konkurencyjnym (i darmowym) rozwiązaniem staje firma ze sporym zapleczem finansowym. Firmowanie przedsięwzięcia przez IBM może, szczególnie w przypadku zastosowań biznesowych, okazać się wystarczającą gwarancją jakości, która skłoni do porzucenia płatnych rozwiązań od Microsoftu.

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy