IBM przewiduje, jak technologia wkrótce poszerzy nasze zmysły

17-12-2012, 21:23

Czy już za kilka lat będziemy mogli spojrzeć na świat w zupełnie inny sposób?

Koncern IBM podzielił się dziś swoimi prognozami dotyczącymi nadchodzących pięciu lat w świecie technologii. Większość z nich skupia się na poszerzeniu zasięgu naszych zmysłów.

Dotyk...

Dzięki nowym technologiom poczujemy więcej? Fot. wtl photography/Flickr

Rozszerzone zmysły

Dotyk, wzrok, smak, słuch oraz zapach - wszystkie z tych zmysłów mają w ciągu najbliższych pięciu lat doświadczać znacznie większej ilości bodźców i to dzięki wsparciu ze strony elektronicznych gadżetów. Jak łatwo się domyślić, rozwiązania tego typu mają być szeroko wykorzystywane również do zarabiania.

Już teraz łatwo wyobrazić sobie na przykład ekrany, które będą mogły zmieniać swoją strukturę. Podczas e-zakupów szybko sprawdzimy, jak delikatny jest materiał sweterka dodawanego właśnie do wirtualnego koszyka albo... dotkniemy bliską nam osobę.

Maszyna nas zrozumie

Sonda
Smartfony powinny rozpoznawać emocje użytkownika?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Siri to świetna usługa, stanowi ona jednak dopiero początek prawdziwej komunikacji ludzi z maszynami. Zdaniem ekspertów z IBM "algorytmy wbudowane w systemy poznawcze" będą w stanie zrozumieć niemal dowolne dźwięki. 

Warto zauważyć, że całość nie będzie się ograniczała do wydawania przez ludzi poleceń. Pierwszy smartfon czy komputer potrafiący rozpoznać nasze emocje i nastrój wprowadzą elektronikę na zupełnie nowy poziom. Nie trzeba już nawet wspominać o znacznie uproszczonym sterowaniu tego typu gadżetami.

Czy opisane powyżej technologie, jak ekrany zmieniające swoją powierzchnię, a także inteligentne systemy rozpoznające dźwięki i uczucia, rzeczywiście zawitają do naszych domów już w ciągu najbliższych kilku lat? Biorąc pod uwagę, że prognozy takie wysnuwają wynalazcy i osoby zajmujące się na co dzień badaniami, bez wątpienia jest na to duża szansa.

Zobacz również: Niesamowite oświetlenie przyszłości OLED


Źródło: IBM
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031