Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

IBM dołącza do OpenOffice.org

11-09-2007, 08:50

IBM oficjalnie przystąpił do projektu OpenOffice.org i ogłosił, że przekaże na jego rzecz wyniki własnych prac. Do tej pory ta firma trzymała się jakby z boku projektu dlatego, że jest on prowadzony przez Sun, czyli jednego z głównych rywali IBM.

IBM w przeszłości wykorzystywał już kod stworzony w ramach projektu OpenOffice.org, który jest dostępny na licencji LGPL. Kod ten był włączany np. do oprogramowania Lotus Notes 8. Wiadomo było również, że IBM wspiera standard ODF.

Teraz firma oficjalnie stała się członkiem społeczności OpenOffice.org i obiecała przekazać na rzecz projektu własny kod źródłowy, który powstał w czasie prac nad oprogramowaniem Lotus Notes. Kod przekazany w pierwszej kolejności pozwoli na wprowadzenie usprawnień w obszarze dostępności. IBM ma też zamiar w przyszłości w większym stopniu czerpać z technologii stworzonych w ramach otwartego projektu.

Impulsem do tego aby konkurujące ze sobą firmy połączyły się w pracy nad jednym, otwartym projektem było ostatnie głosowanie w ISO dotyczące standardu OOXML. IBM od początku wspierał istniejący już standard ODF (konkurujący z formatem OOXML) i firma generalnie stoi na stanowisku, że najlepsze dla rynku będzie stosowanie już istniejących i w pełni otwartych standardów.

ODF takim standardem jest, ale łatwiej będzie do niego przekonać użytkowników, jeśli dostępna będzie na rynku duża liczba programów, które z tego standardu korzystają. IBM chce się więc przyczynić do poszerzenia bazy takich programów i przyspieszenia ich rozwoju.

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na to, że odrzucenie standardu OOXML przez ISO mogło stać się wyraźnym sygnałem do tego, że istnieje szansa na przełamanie dominacji programów Microsoftu na rynku oprogramowania biurowego. Inspiracją dla IBM mogło być również wsparcie, jakiego firma Google udzieliła pakietowi biurowemu StarOffice (to również pakiet od Sun, który stał się podstawą do stworzenia darmowego OpenOffice.org).

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Uwaga na linki w Skype