HTML, CSS i JS wystarczy, by zmieniać Firefoksa

22-05-2009, 09:11

Projekt, który umożliwia łatwe tworzenie dodatków do Firefoksa przy pomocy popularnych webtechnologii, został uruchomiony przez Mozilla Labs. Może to być mocny impuls dla społeczności popularnej przeglądarki, która stworzyła wiele rozszerzeń, nie mając tak wygodnych narzędzi.

Nowy projekt Mozilli nosi nazwę Jetpack. Jest to API, które umożliwia personalizowanie Firefoksa osobom znającym HTML, CSS i JavaScript. Przedstawiciele Mozilli mówią, że ich celem jest umożliwienie tworzenia dodatków do Firefoksa każdemu, kto potrafi zrobić stronę internetową.

Jetpack pozwala na dodawanie nowych funkcji bez restartowania przeglądarki. Staje się ona natychmiastowo podatna na zmiany, co w praktyce robi wrażenie. Co jeszcze ważniejsze z perspektywy użytkownika - nie trzeba się martwić o kompatybilność rozszerzenia z wersją przeglądarki.

Teraz Jetpack jest dostępny we wczesnej wersji 0.1. Udostępnia interfejsy programistyczne do kart, paska statusu, animacji i in. Posiada też wsparcie dla API zewnętrznych, np. Twittera oraz wsparcie dla jQuery. Trzeba jednak zaznaczyć, że na obecnym etapie produkt nie jest bezpieczny i należy go używać tylko do testowania.

Firefox to przeglądarka popularna właśnie z powodu dużych możliwości personalizacji. Według przedstawicieli Mozilli ponad 8 tys. deweloperów stworzyło już 12 tys. rozszerzeń dla Firefoksa. Jetpack daje szansę na to, że społeczność osób włączających się do modyfikacji produktu będzie jeszcze większa.

Na stronie Jetpacka, który jest projektem open source, znajdziemy m.in. tutorial oraz demonstracje. Mozilla najbardziej jednak zachęca do tego, aby pobrać i wypróbować.


Źródło: Mozilla Labs
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy