Holandia chce się uniezależnić od Microsoftu

12-12-2007, 09:36

Dziś Parlament Holandii będzie rozważał sprawę przyjęcie standardu ODF jako jedynego formatu dokumentacji używanego w instytucjach rządowych. Przedstawiciele Microsoftu mówią, że takie rozwiązanie będzie dyskryminowaniem ich produktów. Z kolei zwolennicy ODF tłumaczą, że użytkowanie otwartego standardu nie dyskryminuje nikogo.

Format dokumentacji ODF jest otwartym standardem stosowanym już w wielu pakietach biurowych. Jego użytkownicy nie są więc uzależnieni od żadnego dostawcy oprogramowania. Właśnie dlatego wprowadzenie standardu ODF do holenderskich instytucji rządowych jest ważną częścią planu mającego na celu obniżanie kosztów, uniezależnienie się od jednego dostawcy oprogramowania oraz zapewnienie dostępu do danych nawet po długim czasie ich przechowywania,

Wspomniany plan jest wspierany przez Franka Heemskerka, sekretarza stanu ds. gospodarki. Ma być realizowany w latach 2008-2011. Będzie kosztował 8,45 mln euro. Autorzy propozycji chcą, aby wszystkie instytucje zmieniły format dokumentacji na ODF. Jeśli nie będą mogły zrobić tego natychmiast, mają wyjaśnić dlaczego nie jest to możliwe i ściśle określić ramy czasowe, w jakich dokonają migracji.

Microsoft: jesteśmy dyskryminowani!

Tym planom sprzeciwia się Microsoft. Przedstawiciele firmy uważają, że stosowanie wyłącznie formatu ODF będzie dyskryminacją ich produktów. W ich ocenie rozwiązania prawne mogłyby być nieco mniej restrykcyjne wymagając od agencji rządowych po prostu stosowania formatów uznanych za standardy. Stworzony przez Microsoft format Open XML co prawda standardem jeszcze nie jest, ale firma ciągle stara się o status standardu ISO.

Przedstawiciel holenderskiego oddziału Microsoftu Theo Rinsema powiedział serwisowi WebWereld, że zastanawia się teraz, czy przedstawiciele holenderskiego rządu będą mogli używać standardów takich jak PDF, Wifi, GSM i in. Dodał, że w jego ocenie ustanowienie ODF formatem dokumentacji zniszczy cały ekosystem zbudowany wokół produktów Microsoftu, który daje zatrudnienie 170 tys. ludzi.

OpenDoc Society: tu chodzi o niezależność!

Z tymi twierdzeniami zdecydowanie nie zgadzają się przedstawiciele organizacji OpenDoc Society. Zaznaczyli oni, że stosowanie ODF wcale nie wyklucza stosowania produktów Microsoftu. Można nadal używać MS Office, instalując do niego wtyczkę pozwalającą na zapisywanie plików ODF. Nie chodzi więc o wyrzucenie Microsoftu z gry, ale upewnienie się, że ważne dane będzie można odczytać niezależnie od stosowanego oprogramowania.

Przedstawiciele OpenDoc Society nie zgadzają się również z tym, że Open XML może być zamiennikiem ODF. Podkreślają, że format Microsoftu jeszcze nie jest standardem i wciąż istnieje do niego wiele zastrzeżeń.

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31