Holandia: Artyści chcą legalizacji P2P

25-11-2010, 07:13

Proponują rozwiązania, które jednocześnie zabezpieczą interesy finansowe artystów oraz wolność korzystania z zasobów sieci. Władze Holandii chcą jednak iść w innym kierunku.

Obecnie pobieranie plików na prywatny użytek jest w Niderlandach zgodne z prawem. Jednak niedługo może się to zmienić - rząd w Hadze ma bowiem w planach zmianę uregulowań w zakresie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej. Byłby to kolejny przykład na powolne odchodzenie od skrajnie liberalnego modelu życia społecznego, jaki panuje w Holandii.

>> Czytaj także: Irlandia: Ultimatum dla dostawców internetu i przemysłu rozrywkowego 

Przeciwko propozycjom władz powstała koalicja dwóch związków artystów, a także organizacji broniącej interesów konsumentów. Chce ona całkowitej legalizacji wymiany plików z muzyką i filmami. W oświadczeniu można przeczytać, że kluczowe znaczenie ma zapewnienie ochrony konsumentom przy jednoczesnym poszanowaniu praw artystów - podaje TorrentFreak.

Sonda
Czy chciałbyś/chciałabyś wymieniać się plikami z poziomu telefonu?
  • tak, to wygodny sposób
  • nie, zupełnie zbędna funkcja
  • mój telefon nie obsługuje połączeń z internetem
  • może kiedyś...
wyniki  komentarze

Proponują oni, by legalizacja odbyła się dwustopniowo. Najpierw na wszystkie urządzenia zdolne do odtwarzania i nagrywania muzyki i filmów miałaby zostać nałożona opłata (proponuje się ok. 5 euro), która byłaby dzielona między artystów i innych posiadaczy praw autorskich. W drugiej fazie zostałaby ona zastąpiona dopłatą do abonamentu za dostęp do internetu.

Co ważne, propozycja nie dotyczy gier, oprogramowania, a także e-książek. Wymiana plików w celach komercyjnych nadal byłaby niezgodna z prawem i jako taka ścigana jak przestępstwo. Powstaje jednak szereg pytań - jak dzielić przychody z opłaty? Dlaczego mają ją ponosić osoby kupujące telefony komórkowe, a plikami w sieci się niewymieniające?

Ważne jednak, że pojawiają się propozycje opozycyjne do rządowych. Stwarza to bowiem przestrzeń do dyskusji, gdzie zrodzić się mogą ciekawe pomysły i rozwiązania.

>> Czytaj także: Najnowszy Harry Potter już w sieci 


Źródło: TorrentFreak
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930