Hiszpania najbardziej zainfekowanym krajem świata

19-11-2009, 22:14

W zestawieniu krajów z największą liczbą komputerów-zombie przoduje Hiszpania ze wskaźnikiem infekcji równym 44,49%. Polska uplasowała się na siódmym miejscu z wynikiem poniżej 3%. Niezmiennie przodujemy też w rozsyłaniu spamu i atakach phishingowych - wynika z raportów PandaLabs i Symanteca.

Ilość komputerów zainfekowanych przez boty
fot. PandaLabs - Ilość komputerów zainfekowanych przez boty
Hiszpania prześcignęła m.in. Stany Zjednoczone, gdzie - według szacunków PandaLabs - znajduje się 14,41% komputerów opanowanych przez boty. Kolejne miejsce zajął Meksyk (9,37%), a Polska wylądowała na siódmej pozycji (2,72%), wyprzedzając Rosję (2,16%). Do krajów najmniej zainfekowanych zaliczają się Peru, Holandia i Szwecja - wszystkie za wskaźnikiem poniżej 1%.

- Sieci botnetowe są w chwili obecnej najprostszym sposobem dla cyberprzestępców na kontrolowanie komputerów, rozprzestrzenianie spamu oraz złośliwego oprogramowania - tłumaczy Maciej Sobianek, specjalista ds. zabezpieczeń w Panda Security Polska. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za przestępcze działania zainfekowanej maszyny ponosi jej właściciel.

>> Czytaj także: Przyczajony Conficker, ukryty Gumblar

Równie niepokojące wydają się wyniki badań Symanteca dotyczące spamu oraz phishingu w ubiegłym miesiącu. Pokazują one globalny wzrost liczby zagrożeń o 17% w stosunku do września. Niechlubnym rekordzistą pozostały Stany Zjednoczone, które były źródłem 36% wszystkich ataków phishingowych. Co ciekawe, Polska zanotowała w tym rankingu spadek z piątego na siódme miejsce.

Cyberprzestępcy najchętniej podszywali się pod marki z sektora finansowego i informacyjnego. W październiku nastąpił znaczący wzrost wykorzystania fałszywych stron w językach innych niż angielski (o 45%). Ich ofiarami coraz częściej okazywali się włoscy i francuscy internauci.

>> Czytaj także: Co zagraża Polakom online według rządowych ekspertów

Udział spamu w ogólnej liczbie wysłanych wiadomości osiągnął rekordowy poziom 87% (dla porównania - w styczniu 2008 roku oscylował on w granicach 78%). Prawie co piąta niechciana wiadomość dotyczyła produktów lub usług finansowych. Symantec zanotował też wzrost liczby wirusów dołączanych do e-maili. Obecnie 2% rozsyłanego spamu zawiera złośliwy kod.

Jedynym europejskim państwem uwzględnionym w rankingu najczęściej spamujących krajów okazała się  Polska. W październiku zaliczyliśmy spadek z czwartego miejsca na piąte z wynikiem sięgającym 4%. Pierwsze miejsce - tradycyjnie - przypadło Stanom Zjednoczonym (18%).


Źródło: Panda Security, Symantec
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031