Historia pisma runicznego

02-05-2018, 08:06

Runy mają swoją długą tajemnicę, owianą różnymi legendami i wierzeniami. Nie może być inaczej, ponieważ nazwa RUN pochodzi od greckiego słowa „tajemnica”. Jest to najstarszy rodzaj pisma barbarzyńskich ludów zamieszkujących. Używano go w celach pamiątkowych, prawnych oraz praktycznych.

Historia run sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Ludzie używający tego pisma byli przekonani, że ma ono znaczenie tajemne i jest podarowane im przez boga, dlatego wykorzystywano runy do wróżbiarstwa i sporządzania talizmanów. Staro islandzka pieśń Eddy głosiła, że pismo runiczne chroni przed złem oraz jest środkiem do obłaskawienia natury i zapewnienie sobie szczęścia w życiu. 

Badacze patrzący na pismo runiczne pod kątem nauki stwierdzają, że było ono zapisem wczesnego stadium rozwoju różnych dawnych języków, np. szwedzkiego, frygijskiego, duńskiego i angielskiego. Najstarsze inskrypcje, które mogą to poświadczyć, pochodzą z II-III w. n. e. Jednak już w 500 r. n. e można natrafić na ślady runicznego alfabetu, co świadczy o tym, że używano go znacznie wcześniej. Na uwagę zasługuje fakt, że runy zaczęły zanikać w XI w. w niektórych państwach, ale w Skandynawii przetrwały do dziś.

Po co to pismo było potrzebne ludom germańskim? Niektórzy badacze twierdzą, że tylko do celów rytualnych, a inni że wykorzystywano runy także w życiu codziennym. Rodzi się pytanie, czym jest pismo runiczne dla współczesnych ludzi? Niektórzy wierzą w dawne legendy i oddają się wróżbom, chcąc uzyskać odpowiedzi na dręczące ich pytania. Niektórzy kupują runy, sporządzające sami lub wchodzą na tematyczne strony w Sieci, wpisując w wyszukiwarkę hasło runy online. Ludzie ci wierzą, że każda z literek ma jakiś symbol i naprowadza na dane skojarzenia, czyli podpowiada lub daje odpowiedź na konkretne pytania.

Wpisując w Google frazę runy online, otrzymamy kilka linków do stron, gdzie znajdują się nie tylko wróżby, ale często też historia pisma runicznego.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Serwisy specjalne: