Historia niegdyś smutnego programisty

17-11-2017, 09:53

Poznajcie Gwidona – kiedyś smutnego programistę, którego praca jeszcze niedawno przypominała męczarnię. Pracując w modelu kaskadowym, przygniatany był żmudnymi zadaniami i chodził sfrustrowany. Osobom z zespołu, którym zarządzał, też nie odpowiadały przestarzałe metody tworzenia oprogramowania. Gwidon nie bardzo dogadywał się z klientami, a z administratorami również nie było mu po drodze. Jednak pewnego dnia stało się coś, co o 180 stopni obróciło jego podejście do pracy. Wszystko zaczęło się od pewnego hasła wpisanego do wyszukiwarki…

Gwidon przechodzi przemianę

Nasz bohater, co nie powinno nikogo dziwić, był wielkim fanem gier cRPG i wiedział, że pewne klasy postaci powinna charakteryzować wysoka zwinność. Szukał wskazówek dotyczących rozwoju tej cechy, gdy – dzięki uprzejmości pewnej wyszukiwarki z Mountain View – trafił na hasło: AGILE, zwinne metodyki programowania. Coś kiedyś słyszał, ale nie bardzo pamiętał, o co chodziło – czytał więc dalej. Dowiedział się, że w 2001 roku grupa wizjonerów, zmęczonych pracą w modelu kaskadowym, stworzyła krótki manifest, będący zbiorem idei przyświecających programistom szukającym nowych, wygodnych metod działania – takich, które poprawią ich efektywność, zoptymalizują czas pracy i usprawnią komunikację na linii biznes – IT. W tym podejściu bardziej ceni się ludzi i interakcje niż procesy i narzędzia, działające oprogramowanie jest ważniejsze od szczegółowej dokumentacji, współpracę z klientem stawia się wyżej niż negocjacje umów, a reagowanie na zmiany jest istotniejsze niż realizacja założonego planu. „Brzmi ciekawie!” – pomyślał Gwidon i postanowił dać szansę zwinnym metodykom.

 

Co zyskał Gwidon i jego zespół dzięki AGILE?

Działanie zwinne to nie tyle wdrażanie nowych metod pracy, co przede wszystkim zmiana podejścia i myślenia o projekcie oraz ludziach. Przechodząc na metodyki zwinne, zespół Gwidona zaczął działać sprawniej, szybciej i efektywniej. Co konkretnie zyskał?

  • płynność działania i wysoką efektywność dzięki pracy w iteracjach,
  • sprawną komunikację i szybką informację zwrotną od biznesu,
  • wzajemne zaufanie wszystkich elementów BizDevOps,
  • poczucie sensu swojej pracy,
  • bezcenną radość klienta z małych, ale ciągłych przyrostów w projekcie,
  • przewagę nad konkurencją.

Ponadto zespołowi Gwidona udało się uniknąć wielu problemów – m.in. frustracji spowodowanej brakiem porozumienia między uczestnikami projektu, strat czasu, dużej ilości błędów w produkcji, przeciążenia pracowników oraz piętrzących się problemów w komunikacji na linii zespół programistów – biznes.

 

Co AGILE może zrobić dla ciebie?

Zwinne działanie to przede wszystkim wymierne korzyści dla twojej pracy. Dzięki implementacji AGILE stworzysz z zespole kulturę sprawnego działania i transparentnej komunikacji między wszystkimi elementami układanki – biznesem, deweloperami i administratorami. Co więcej, zasypiesz podziały między działami organizacji, zbudujesz zaufanie i sprawisz, że w razie problemów każdy będzie mógł porozmawiać z każdym, co nieporównywalnie skróci czas rozwiązywania wszelkich sporów. Programista chce porozmawiać bezpośrednio z kimś ważnym z biznesu? Żaden problem!

Praca w iteracjach wpłynie na transparentność twoich działań – gdy klient co tydzień zobaczy kolejną, choćby małą funkcjonalność – będzie zadowolony, a poza tym zasugeruje ci poprawki do wprowadzenia od razu. W ten sposób projekt będzie stawał się lepszy z każdym sprintem, co zasadniczo przyśpieszy fazę testów i pojawienie się produktu na rynku! Co więcej? Przestaniesz złościć się na biznes, gdy ten będzie stawiał nierealne wymagania, a biznes przestanie się zżymać na ciebie, jeśli czegoś po prostu nie da się zrobić. Klient czasem sam nie wie, czego chce, dlatego zwinne podejście pozwoli ci nie zwariować przy trzydziestej z kolei zmianie koncepcji!

Niestety nie wdrożysz metodyk zwinnych „na wyczucie”, ani korzystając z tutoriali, chociaż z pewnością możesz dowiedzieć się wiele na własną rękę. Warto jednak uczyć się od najlepszych, analizować przypadki i poznawać najlepsze praktyki z polskiego i światowego rynku IT.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. e-filefot. Media 3.0fot. PR-imofot. Chce.toRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.