Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Historia i przyszłość informatyki w Polsce na XXV Spotkaniach Jesiennych PTI

02-10-2009, 14:07

Historia zastosowań komputerów w polskim biznesie będzie tematem rozmów podczas XXV Jesiennych Spotkań PTI. Polscy naukowcy i praktycy informatyki będą rozważać możliwe scenariusze przyszłości w informatyce tworzone w ramach prognoz na rok 2030.

13 października 2009 r. polscy naukowcy i praktycy informatyki pod opieką Piotra Fuglewicza, podczas sesji XXV Jesiennych Spotkań PTI, omawiać będą zagadnienia historii zastosowań komputerów w polskim biznesie. Wnioski płynące z obserwacji zmian w informatyce na przestrzeni ostatnich 30 lat będą podstawą do rozważań nad możliwymi scenariuszami przyszłości w informatyce, tworzonymi w ramach prognoz na rok 2030.

Aby lepiej rozumieć zjawiska, które zaszły w informatyce od lat 60. XX wieku, prof. Andrzej J. Blike przypomni polski komputer XYZ oraz wymarłe języki programowania, takie jak Sako, Algol, Ada i Chill. Zostanie też przedstawiona historia przetwarzania danych, ośrodków obliczeniowych i  polski wkład w rozwój informatyki po stronie konstruktorów i ówczesnych instytucjonalnych użytkowników.

Z kolei dr Roman Dolczewski omówi pierwsze poważne zastosowania komputerów typu mainframe w przemyśle chemicznym w latach 70, a także początki nowoczesnej informatyki opartej na serwerach i rozwiązaniach software'owych z końca lat 80. Przypomni też przypadki fenomenu powstania dużych informatycznych spółek giełdowych takich, jak Softbank.

W drugiej części dnia w trakcie sesji zatytułowanej Nie wróżymy z fusów przedstawione zostaną przemyślenia dotyczące roli technologii informacyjnych w scenariuszach rozwoju kraju do 2020-2030 r.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.xxv.jesienne-spotkania-pti.org.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *