High School Programming League już na półmetku

PATRONAT MEDIALNY 26-11-2011, 18:14

Zakończyła się druga seria High School Programming League - międzynarodowego konkursu programistycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W zawodach uczestniczy kilkuset uzdolnionych uczniów z dziewięciu krajów - najwięcej z Polski - zainteresowanych programowaniem i przedmiotami ścisłymi, a zwłaszcza matematyką i informatyką.

Liga High School Programming League jest organizowana po raz czwarty, a jej wyróżnikiem jest długi czas na rozwiązanie zadań (około 4 tygodni). Z tego względu uczestnicy mają okazję uczyć się w trakcie konkursu, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności.

Zadania miały zróżnicowany stopień trudności. Uczestnicy zmagali się z implementacją operacji na tekstach, drukowali wzory geometryczne, obliczali prawdopodobieństwo ułożenia macierzy monet, przydzielali działki pod zabudowę na dość specyficznej ulicy oraz wybierali użytkowników pewnego portalu społecznościowego w taki sposób, aby zminimalizować koszt oddziaływania na całą społeczność. O zwycięstwie zadecydowała jakość rozwiązania tego ostatniego zadania. Najlepsze nadesłał Marcin Smulewicz z Liceum w Skierniewicach, a drużynowo najlepiej wypadli uczniowie elitarnej szkoły z Bratysławy.

Wiedza i umiejętności uczestników konkursu w znacznym stopniu wykraczają poza program szkolny mówi dr inż. Łukasz Kuszner kierujący zawodami. Jestem pełen podziwu dla tych młodych ludzi i ich nauczycieli, powinniśmy w nich inwestować.

Najlepsi uczestnicy:

  1. Marcin Smulewicz, L.O. im. B. Prusa w Skierniewicach, Polska
  2. Jakub Kołodziej, I L.O. im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku, Polska
  3. Ivan Stošić, Gimnazija "Svetozar Markovic", Niš, Serbia
  4. Marek Sommer, XIV LO w Warszawie, Polska
  5. Armen Vardanyan, Special physics-mathematical school, Yerevan, Armenia

Najlepsze drużyny:

  1. Spojená škola Novohradská, Słowacja (opiekun: Ondrej Demáček)
  2. Gimnazija "Veljko Petrovic", Serbia (opiekun: Dusko Obradovic)
  3. ZSO nr 6 w Bydgoszczy, Polska (opiekun: Małgorzata Piekarska)

Nad układaniem zadań pracują entuzjaści skupieni wokół portalu Sphere Online Judge, na którym odbywa się konkurs – są wśród nich naukowcy, wybitni studenci i zawodowi programiści. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest przemycenie dość zaawansowanych zagadnień w języku zrozumiałym dla młodych uczestników.

Udział w konkursie nie wymaga żadnych opłat, a organizatorzy zapewniają przyjazną atmosferę zarówno dla mistrzów programowania, jak i nowicjuszy. Każdy może się jeszcze przyłączyć i spróbować swoich sił w kolejnej serii zadań, które zostaną udostępnione już 5 grudnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu: hs.spoj.pl


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy