Harry Potter: zapiski J.K. Rowling w sieci, obok e-booków

29-06-2011, 12:45

Autorka książek z serii Harry Potter uruchomi stronę internetową, na której znajdą się uzupełnienia powieści. Internauci będą mieli wpływ na ich kształt. Strona o nazwie Pottermore będzie również jedynym miejscem w sieci, gdzie da się znaleźć książki J.K. Rowling w formie e-booków i audiobooków.

Na świecie są miliony fanów Harrego Pottera i chodzi nie tylko o dzieci sięgające po książki Na przestrzeni lat wielbiciele przygód młodego czarodzieja po prostu dorośli. Poza tym Harry Potter jest szerszym zjawiskiem kulturowym, występującym także w popularnych filmach, grach komputerowych, parodiach itd.

J.K. Rowling, która stworzył Harrego Pottera i jego świat, poinformowała o uruchomieniu witryny Pottermore. Ma być ona internetowym miejscem dla tych, którzy przywiązali się do opowieści o czarodzieju i chcieliby przeczytać jeszcze więcej. W chwili obecnej nie jest planowana ósma część przygód Harrego Pottera, ale na stronie mają znaleźć się treści rozszerzające wydane już książki. Na chwilę obecną jest to materiał obejmujący 18 tys. słów. 

>>> Czytaj: Liczba posiadaczy czytników cyfrowych książek szybko rośnie

J.K. Rowling zapowiedziała, że strona Pottermore będzie miała charakter interaktywny tzn. czytelnicy będą mogli wpływać na kształt przedstawianych historii.  Pottermore będzie oferować także funkcje społecznościowe i gry. Strona wystartuje w październiku, ale już od lipca wybrane osoby będą mogły testować jej wersję beta.

Także e-booki

Pottermore będzie nie tylko miejscem dla fanów, ale także stroną sprzedającą elektroniczne wersje książek o Harrym Potterze. J.K. Rowling była wcześniej sceptycznie nastawiona do e-booków, ale najwyraźniej się do nich przekonała. 

Trudno nie zauważyć, że autor o bardzo dużej sile przebicia chce pominąć pośredników takich jak księgarnie. Te z kolei różnie reagują na decyzję J.K Rowling. Przedstawiciele brytyjskiej księgarni Waterstone's w oświadczeniu cytowanym przez WSJ stwierdzili, że są rozczarowani odcięciem od premiery wersji cyfrowej, podczas gdy przez wiele lat napędzali popularność książki. Inaczej jednak reaguje Amazon, który chce współpracować z Pottermore przy sprzedaży e-booków.

Poniżej film, w którym J.K. Rowling zapowiada stronę Pottermore

>>> Czytaj: Wydawcy książek też mogą tolerować piractwo


Źródło: Pottermore
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy