Handlujesz w sieci? Nie zawsze musisz płacić podatek

Dziennik.pl 02-02-2011, 18:43

Osoba, która okazjonalnie sprzedawała rzeczy na aukcjach internetowych, nie będzie płacić podatku, jeśli do czasu sprzedaży była ich właścicielem dłużej niż sześć miesięcy.

Osoby, które sporadycznie sprzedają na aukcjach internetowych drobne rzeczy, często pytają, czy z takiej sprzedaży i uzyskanego dochodu trzeba się rozliczyć z urzędem skarbowym.

Zdaniem Marty Ignasiak, doradcy podatkowego w Kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, kwota uzyskana ze sprzedaży nie ma większego znaczenia dla ustalenia, czy zaistniał obowiązek podatkowy. Osiągając zyski ze sprzedaży należy ocenić, czy sprzedaż jest dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy indywidualnie.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą (tzn. prowadzące działalność handlową w sposób zorganizowany i ciągły) mają obowiązek wykazać na potrzeby podatkowe każdy osiągnięty przychód, bez względu na to, czy został on otrzymany. (...)

Dla osób prywatnych, które zbywają swój majątek osobisty, istotna będzie zasada przewidziana w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, że sprzedaż rzeczy ruchomych po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym je nabyto, nie stanowi źródła przychodu. W związku z tym nie ma konieczności wykazywania takich przychodów w zeznaniu rocznym – wyjaśnia Marta Ignasiak.

Więcej szczegółów w serwisie Dziennik.pl w artykule pt. Handlujesz w sieci? Nie zawsze musisz płacić podatek

Przemysław Molik

dziennik.pl


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag sprzedawcy aukcyjnitag podatkitag PITtag handeltag aukcje
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829