Hacker czy cracker, czyli „Who Am I” w polskich kinach. Rozdajemy zaproszenia na film

15-12-2014, 10:33

„Nie ma bezpiecznego systemu”. 9 stycznia do polskich kin wchodzi film „Who Am I. Możesz być kim chcesz”. Dla czytelników DI mamy 20 podwójnych zaproszeń na pokaz filmu w Warszawie.

Ciekawie zmontowana, podkręcana muzyką Boys Noize, niemiecka produkcja „Who Am I - Kein System ist siecher” jest opowieścią o czwórce młodych ludzi zainteresowanych kodowaniem, którzy działają jako grupa CLAY. O każdym z nich powiedzielibyśmy, że jest nieprzystosowany, ale i każdy ma nieprzeciętną wiedzę. Wspólnie szukają kolejnych wyzwań, by udowodnić sobie - a przede wszystkim idolom sieciowego półświatka - że potrafią złamać każdy system.

Hackowanie bohaterowie filmu rozumieją w uproszczony sposób, niemal wyłącznie jako wykorzystanie swych umiejętności do crackingu i uzyskiwania wpływu na cudzą własność. Mentalność script kiddie („Dziecinada. Nie stanowią zagrożenia”, zapisuje w raporcie oficer śledcza, w tej roli świetna Trine Dyrholm) miesza się z cyberprzestępczością i działalnością mafii.

Twórcy filmu sięgnęli po kilka wątków - cyberprzestępczość czy złudną anonimowość w sieci, ale też poszukiwanie tożsamości przez młodych ludzi czy ich motywację. Co sprawia, że początkujący hacker, zamiast tworzyć innowacyjne rozwiązania, zaczyna się popisywać swymi umiejętnościami i nieuchronnie grawituje w kierunku crackingu? I dlaczego mu się to udaje?

„Social engineering” - lubi powtarzać jeden z członków CLAY. Wszystkie działania bohaterów wykorzystują słabe punkty, nie tylko systemów - przede wszystkim ludzi. Naiwność i podatność na manipulację, szczególnie stróżów prawa, jest w filmie wyraźnie przerysowana, ale pokazuje, że uśpienie czujności nie jest wcale trudne…

Kadr z who am I

Fot. Jan Rosmus Voss

Czytelników, którzy mają ochotę obejrzeć film, zapraszamy do udziału w konkursie. Odpowiedź na pytanie „Jak zostaje się hackerem?” należy przesłać na adres konkurs@di24.pl. Czekamy do 22 grudnia. 20 najciekawszych odpowiedzi nagrodzimy podwójnymi zaproszeniami na pokaz filmu w Warszawie 13 stycznia 2015, o godz. 20 w warszawskiej Kinotece.

Who Am I - Kein System ist sicher. Reż. Baran bo Odar, scenariusz: Jantje Friese, Baran bo Odar. W rolach głównych: Tom Schilling, Elya M’Barek, Wotan Wilke Möhring oraz Antoine Monot, Jr. Muzyka: Boyz Noize. Czas trwania: 105 minut. Premiera światowa: Niemcy, 25 września 2014; premiera polska: 9 stycznia 2015. Dystrybucja: Hagi Film.


Zobacz także:

Powstaje polski film dokumentalny o branżach: IT hacking i bezpieczeństwo IT

Dziennik Internautów jest patronem medialnym filmu.

Aktualizacja: polska premiera filmu 9 stycznia 2015 roku, pokaz dla zwycięzców: 13 stycznia 2015, godz. 20.00, Kinoteka Warszawa.


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy