Gustomierz 2.0 rekomenduje filmy

09-08-2011, 09:50

Nowy Gustomierz wskazuje rekomendacje filmów w kinach, telewizji i na DVD/BluRay. Odświeżona wersja usługi ma jeszcze lepiej trafiać w gusta filmowe użytkowników.

Sonda
Śledzisz informacje publikowane przez WikiLeaks?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Gustomierz to aplikacja, która gromadzi głosy użytkowników Filmwebu i poleca im filmy w ich guście w kinach, telewizji i na DVD/BluRay. Aplikację w wersji 1.0 uruchomiono w maju 2010 wraz ze startem nowego Filmwebu.

Według twórców Gustomierz 2.0. poprawił trafność i szybkość generowania rekomendacji. Został również wzbogacony o kilka funkcji: teraz aplikacja udostępnia predykcje ocen filmów z bazy, a także pozwala użytkownikom dobierać filmy pod kątem własnego gustu. Jest to jeden z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych systemów rekomendacji filmów w internecie – przekonuje Artur Gortych, prezes Filmwebu.

>> Czytaj też: Filmy w 3D na smartfonach psują wzrok?

Usługa powstała na podstawie teorii matematycznych KNN i SVD oraz własnych badań. Filmweb stworzył autorski silnik, pozwalający na precyzyjne wyliczenie prawdopodobieństwa zgodności danego filmu z gustem użytkownika. Ten unikalny algorytm, biorący pod uwagę ponad 130 milionów oddanych głosów, już teraz generuje ponad 11 miliardów spersonalizowanych rekomendacji dla użytkowników Filmwebu.

Dzięki Gustomierzowi pięciokrotnie wzrosła liczba oddanych głosów na Filmwebie na filmy: z 22 milionów w maju minionego roku do ponad 130 milionów obecnie. Na popularne filmy zostało oddanych już nawet kilkaset tysięcy głosów: „Avatar” zgromadził 165 tysięcy głosów, „Forrest Gump” – ponad 222 tysiące. Żaden polski film nie osiągnął nawet przybliżonych wartości.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy