GTA IV: Multiplayer nie dla Polaków? (aktualizacja)

05-12-2008, 19:03

Falę komentarzy wśród polskich internautów wywołała wczorajsza premiera GTA IV - jednej z najbardziej oczekiwanych gier roku. Internautom chodzi o usługę Windows Live, przez którą obsługiwany jest tryb multiplayer w najnowszej odsłonie serii. Nie byłoby problemu, gdyby... Windows Live był dostępny dla Polaków. W aktualizacji przedstawiamy stanowisko Microsoftu oraz opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

GTA IV w akcji
fot. Rockstar Games - GTA IV w akcji
Sprawę rozpętał w sieci wpis na blogu Netologia.pl wypromowany przez społeczność serwisu Wykop.pl. Internauta opisujący wrażenia po zakupie GTA IV nie krył swojego rozgoryczenia.

Nietypowa instalacja

Pierwszym zaskoczeniem jest samo uruchomienie instalatora. Jako ekran powitalny użytkownik widzi okienko z dwoma przyciskami, niezdefiniowanymi znakami i logo Grand Theft Auto IV. Czytelnik blogu Netologia.pl podpisujący się jako Marcin zauważa:

Instalator GTA IV
fot. Netologia.pl - Instalator GTA IV
Po włożeniu DVD z grą rzeczywiście pojawił się ekran z «dziwnymi» znakami, ale nie przesadzajmy (...) Tam są tylko dwa przyciski i nawet jeśli nie uda ci się «trafić» z pierwszym razem to włączenie «mój komputer» i odpalenie instalacji ponownie trwa 5 sekund.

Gdyby jednak chodziło tylko i wyłącznie o proces instalacji, zapewne o polskim wydaniu nie byłoby tak głośno. Internautów zdenerwował fakt, iż do skorzystania z rozgrywki wieloosobowej potrzebne jest konto w usłudze Windows Live. Nie byłoby problemu, gdyby... w Windows Live mogli rejestrować się Polacy.

I Ty możesz zostać Amerykaninem...

GTA IV w akcji
fot. Rockstar Games - GTA IV w akcji
Czy w takim razie rodzimi gracze nie mogą skorzystać z rozrywki wieloosobowej w najnowszej odsłonie GTA? Sposób na ograniczenia jest bardzo prosty - podczas rejestracji w Windows Live wystarczy jako swoją lokalizację podać np. Stany Zjednoczone czy Wielką Brytanię.

Według autora wpisu na Netologia.pl pudełko z grą powinno być zaopatrzone wyraźną inforamcję o braku usługi Windows Live dla Polaków. "Bo co mi z multiplayera w którego nie mogę grać i gry w której nie mogę zapisać stanu gry?" - retorycznie pyta autor notki.

Sonda
Czy uważasz, że na pudełku GTA IV powinna widnieć informacja o braku Windows Live w Polsce?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

W związku z powyższym Dziennik Internautów wysłał pytanie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapytaliśmy, czy na pudełku z grą obok informacji o trybie wieloosobowym powinna być wyszczególniona informacja, że usługa Windows Live jest niedostępna w Polsce. Odpowiedź znalazła się w aktualizacji tekstu poniżej.

GTA IV w akcji
fot. Rockstar Games - GTA IV w akcji
O to samo redakcja DI próbowała spytać Cenegę - polskiego wydawcę gry. Niestety, pomimo wielokrotnych prób, nie udało się dodzwonić do firmy. W związku z powyższym redakcja DI wysłała pytania mailem.

DI skontaktowało się również z Microsoftem w sprawie usługi Windows Live. Interesowało nas, dlaczego usługa nie jest dostępna dla Polaków oraz kiedy można spodziewać się jej wprowadzenia. Odpowiedź od firmy Microsoft przedstawiamy poniżej w aktualizacji.

AKTUALIZACJA

Dziennik Internautów zdobył opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pan Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK informuje:

Przedsiębiorca (w tym przypadku producent bądź dystrybutor gry) jest zobowiązany do umieszczenia na opakowaniu pełnej i rzetelnej informacji dotyczącej produktu. Niedozwolone jest sugerowanie cechy produktu, której w rzeczywistości nie posiada

Z wypowiedzi rzecznika Urzędu jasno wynika, że informacja o niedostępności Windows Live dla Polaków powinna zostać umieszczona na pudełku z grą.

Microsoft nie wie, kiedy udostępni Windows Live Polakom

Redakcja DI otrzymała również wypowiedź Piotra Pągowskiego, szefa działu Entertaiment and Devices w Microsoft Polska, którą publikujemy w całości:

Niestety usługi Games for Windows Live i Xbox Live nie są dostępne. Nie mamy w tej chwili żadnej oficjalnej informacji na temat daty uruchomienia tych serwisów w Polsce. Śledzimy na bieżąco rozwój rynku gier w Polsce i słuchamy uważnie opinii użytkowników. Bierzemy oczywiście też pod uwagę rozwój infrastruktury pozwalającej na granie w sieci. Gdy tylko będziemy znali daty wprowadzenia usług na rynek Polski, natychmiast przekażemy te informacje prasie.

Wciąż niestety, mimo prób kontaktu, DI nie otrzymało stanowisko firmy Cenega Poland.


Źródło: Netologia.pl, Dziennik Internautów
Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930