Gry zastąpią kody CAPTCHA? Świetny pomysł!

22-05-2012, 15:01

Kody CAPTCHA są nudne i denerwują większość z nas, ale można je zastąpić miniaturowymi grami, które wymagają wykonania prostych zadań. Rozwiązanie do tego celu dostarcza firma Are You Human i trzeba przyznać, że czyni ono korzystanie ze stron internetowych o wiele przyjemniejszym.

Kody CAPTCHA to słowa prezentowane na obrazkach, które najczęściej musimy przepisać, aby gdzieś się zarejestrować. Niemal każdy internauta się z nimi zetknął i niemal każdy miał z nimi złe doświadczenia.

Kody CAPTCHA mają upewnić automat, że po drugiej stronie jest człowiek. Oczywiście może się to odbywać w sposób inny niż poprzez przepisanie wyrazu z obrazka. Czasem zamiast kodów CAPTCHA na stronach znajdujemy formularze wymagające rozwiązania prostego działania matematycznego albo podania odpowiedzi na proste pytanie (np. "Podaj imię Małysza").

Czytaj: Spamerzy pokonują CAPTCHA za pomocą stron porno

Jedną z ciekawszych alternatyw dla CAPTCHA proponuje startup Are You Human. Dostarcza on narzędzie o nazwie Play Thru, które wykorzystuje miniaturowe gry do rozpoznawania ludzi. 

Użytkownik musi np. włożyć do lodówki tylko jedzenie, umieścić składniki na pizzy, umieścić motocykl na miejscu parkingowym albo sprowadzić na ziemię wyłącznie zwierzątka. Wygląda to tak, jak na obrazku poniżej.

PlayThru

Wygląda to o wiele bardziej sympatycznie od kodów CAPTCHA, jest o wiele milsze w użyciu i przede wszystkim nie denerwuje użytkownika. Dzięki temu operatorzy stron korzystających z technologii Are You Human mogą liczyć na więcej rejestracji. Ponadto twórcy technologii przekonują, że może być ona bardziej efektywna w rozpoznawaniu ludzi niż "tradycyjne" rozwiązanie CAPTCHA, które spamerzy częściowo rozpracowali. 

Zainteresowani deweloperzy mogą tworzyć własne minigry. Rozwiązanie bazuje na Flashu, HTML5 oraz JavaScripcie. Integruje się z wybranymi CMS-ami, m.in. z WordPressem, Drupalem, PHPBB oraz vBulletin. PlayThru działa też na Androidzie oraz iOS, a stojąca za nim firma przekonuje, że jej infrastruktura może obsłużyć duży ruch. Wszyscy zainteresowani wypróbowaniem Play Thru znajdą więcej informacji na stronie Are You Human.

Czytaj: Street View: reCAPTCHA pomaga w odczytywaniu numerów ulic


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy