Groupona omijać - radzi Barron's

31-10-2011, 07:04

Giełdowy debiut już w czwartek, Groupon chce podnieść cenę emisyjną, a tymczasem amerykański magazyn Barron's odradza kupowanie akcji firmy, podkreślając zawyżoną wycenę, notowane straty, a także brak pewności co do słuszności wybranego modelu biznesowego.

W czwartek akcje Groupona mają pojawić się na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku.  Ponad tydzień temu firma złożyła ostatecznie dokumenty, w których wnioskowała o dopuszczenie udziałów do publicznego obrotu. Liczy, że uda jej się w ten sposób zebrać do 540 milionów dolarów. Cała firma wyceniona została na tej podstawie na 10,8 miliardów dolarów, a więc znacząco poniżej wcześniejszych spekulacji.

Niewielu ma wątpliwości co do tego, że debiut giełdowy się powiedzie. Prestiżowy amerykański magazyn Barron's, na który powołuje się agencja Reuters, zwraca jednak uwagę, że przed podjęciem decyzji o kupnie akcji Groupona należy się bardzo dobrze zastanowić. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze firma cały czas przynosi straty, co akurat na początku jej istnienia czymś nadzwyczajnym nie jest. Przypomnijmy także, że pod koniec września została ona zmuszona decyzją SEC do dokonania 56-procentowej korekty przychodów.

Czytaj więcej: Groupon: 56-procentowa korekta przychodów

Spowalniać ma także dynamika wzrostu przychodów, co może być spowodowane rosnącą konkurencją tak ze strony globalnych graczy (np. Google czy Facebook), jak i lokalnych (np. polski Citeam.pl będący częścią Grupy Allegro). Barron's sądzi ponadto, że wycena na poziomie ponad 10 miliardów dolarów jak na firmę o takiej pozycji finansowej, jak Groupon, jest zdecydowanie zbyt wysoka. Jej zdaniem brak jest także potwierdzenia, że wybrany przez firmę model biznesowy jest właściwy.

Dlatego też Barron's odradza kupowanie akcji serwisu zarówno w czasie debiutu, jak i po nim. Przynajmniej do czasu aż Groupon nie udowodni, że faktycznie wart jest tyle, ile sam sądzi, że jest. Firma tymczasem, w odpowiedzi na bardzo wysoki popyt na jej akcje, zamierza podnieść cenę wyjściową, o czym ma poinformować SEC na początku tego tygodnia. Mogłoby to pozwolić jej na zebranie większego kapitału niż wcześniej zakładano.

Czytaj także: Apple, Oracle, eBay - kupować!


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930