Grono.net uruchomi własny komunikator

21-07-2009, 13:15

W środę, 22 lipca, Grono.net zapowiedział uruchomienie własnego komunikatora. Na początku będzie on dostępny tylko dla wybranych użytkowników serwisu, ale w ciągu najbliższych 2 tygodni będą mogli z niego skorzystać wszyscy Gronowicze.

Komunikator Grono.net, nie jest desktopową aplikacją, tylko funkcją serwisu, która umożliwi zalogowanym Gronowiczom prywatne rozmowy w oknie przeglądarki, bez konieczności przerywania procesu przeglądania serwisu.

- Informacja o znajomych zalogowanych na Gronie – online, pojawi się na pasku u dołu strony. Rozmowę można będzie kontynuować w wielu oknach, bez konieczności przerywania procesu przeglądania serwisu – wyjaśnia Wojtek Sobczuk, współtwórca Grono.net.

Z pobieżnego opisu działania wydaje się, że komunikator Grono będzie bardzo zbliżony funkcjonalnie do komunikatora, jaki swoim użytkownikom oferuje Facebook.

Komunikator Grono podobno testowany był przez kilka tygodni przez beta testerów. Trochę może zatem dziwić rozbicie jego uruchomienia na dwa etapy: od jutra udostępniony będzie tylko "Gronowładnym" - użytkownikom  serwisu, którzy mogą korzystać z rozwiniętych gronowych opcji, m.in. wgrywania większej liczby zdjęć, słuchania i udostępniania znajomymi muzyki w formacie mp3. Pozostali użytkownicy mogą się spodziewać tej funkcji w ciągu najbliższych dwóch tygodni - poinformowali przedstawiciele Grono.net

Wydaje się, że Grono spieszy się, by wyprzedzić z uruchomieniem komunikatora Naszą-Klasę, o której od ubiegłego tygodnia krążą pogłoski, że wkrótce wypuści własny komunikator i serwis mikroblogowy. Nazwa, która pojawia się w pogłoskach to Sledzik, a oparta jest na jednej z ostatnio zarejestrowanych przez Naszą-Klasę domen sledzik.pl. Dziennik Internautów skontaktował się z Naszą-Klasą w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia tym plotkom, ale przedstawiciele NK na razie odmawiają jednoznacznej odpowiedzi.

Wracając do Grono.net, serwis ten uraczył wczoraj swoich użytkowników także możliwością korzystania z kanałów RSS. Nowa funkcja Grono.net umożliwia czytanie wielu serwisów informacyjnych i blogów w jednym miejscu. Pozwala również na aktywny i automatyczny udział użytkownika w ciekawych dyskusjach na forach – RSS można podpiąć zarówno do własnego profilu, jak i wybranego grona tematycznego.

- Wkrótce powstanie katalog zgłoszonych przez Gronowiczów kanałów RSS. Spośród wszystkich z nich użytkownicy wytypują najlepsze, co pozwoli na pogrupowanie katalogu od najciekawszych do tych najmniej interesujących propozycji – zapowiada Wojtek Sobczuk.

Aktualizacja

Z informacji zdobytych przez Dziennik Internautów wynika, że Grono.net rozważa także desktopową wersję komunikatora, jeśli tyko będzie takie zainteresowanie ze strony użytkowników serwisu. Jeśli chodzi o rozbicie przy wprowadzaniu nowej usługi na 2 etapy, Grono.net tłumaczy to uprzywilejowaną pozycją użytkowników ze statusem "Gronowładny", którzy obok wymienionych wyżej korzyści mają również dostęp do najnowszych funkcji wprowadzanych na Gronie przed pozostałymi użytkownikami.

Wersja webowa komunikatora Grono.net, oprócz możliwości prowadzenia rozmów tekstowych, będzie także powiadamiała użytkownika o nowych wydarzeniach u znajomych i w gronach (w zastępstwie wykorzystywanych obecnie dymków). Firma planuje wprowadzenie też innych "bardzo ciekawych funkcji", ale na razie Grono nie chce zdradzić jakich.

W odpowiedzi na pytanie o technologię wykorzystaną w komunikatorze otrzymaliśmy odpowiedź, że "Grono.net stworzyło własny protokół, nie używa żadnego standardowego".


Tematy pokrewne:  

tag Wojtek Sobczuktag RSStag komunikatorytag Grono.net
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31