Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Grid computing, przełom na miarę internetu?

redakcja 11-05-2005, 09:09

Rośnie zainteresowanie technologią grid wśród firm. Sieci rozproszone, dotąd wykorzystywane głównie w społecznych projektach naukowych, trafiają powoli do biznesu. Za kilka lat ta technologia ma być powszechnie wykorzystywana w przedsiębiorstwach na całym świecie. Zdaniem specjalistów, grid computing to przełom technologiczny, porównywalny jedynie z popularyzacją internetu.

Oracle opublikował wyniki badań przeprowadzonych w marcu tego roku wśród ponad 1300 firm na całym świecie. Oracle Grid Index, czyli ogólnoświatowe badanie znajomości i świadomości idei modelu przetwarzania w sieciach grid, zrealizowano na tak dużą skalę po raz pierwszy. Dotąd Oracle badał jedynie firmy europejskie.

Na jesieni ubiegłego roku przedstawiono pierwszy wskaźnik Grid Indexu, który dla Europy osiągnął wtedy 3,1 pkt. (w dziesięciostopniowej skali). W ostatnim badaniu przeprowadzonym po kilku miesiącach, Grid Index dla Europy wzrósł do 4,39, a wskaźnik Oracle Grid Index dla rynku światowego osiągnął poziom 4,41.

Europa nie odbiega w tym badaniu od Stanów Zjednoczonych i znajduje się nieco przed azjatyckimi tygrysami informatycznymi. Co prawda wynik indeksu uzyskany na naszym kontynencie jest nieco niższy niż w USA (4,50), to jednak zwyżka o prawie 1,3 pkt. w ciągu pół roku wskazuje na wyjątkową dynamikę wzrostu popularności i wiedzy na temat rozwiązań powstałych w oparciu o sieci grid.

Największe zainteresowanie gridem obserwuje się w krajach skandynawskich oraz w Niemczech - państwa te należą do najbardziej dynamicznych na świecie pod kątem wykorzystania systemów grid. Grid jest coraz popularniejszy przede wszystkim w branży finansowej i energetycznej, czyli w tych sektorach, które przodują w zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.

Rosnąca popularność tej idei powoli znajduje swoje odzwierciedlenie w inwestycjach. Wprawdzie wdrażanie systemów opartych na sieciach grid w Europie jest jeszcze w fazie początkowej, niemniej firmy uznawane za technologicznych liderów poważnie rozważają wdrożenie tej technologii. Specjaliści odpowiedzialni za rozwój przedsiębiorstw jak na razie bardziej przyglądają się rozwiązaniom gridowym, zdobywają wiedzę na temat ich możliwości, niż inwestują w konkretne rozwiązania.

- To tylko kwestia czasu - przekonuje Jarosław Siemiński, szef działu wsparcia sprzedaży rozwiązań technologicznych Oracle Polska. - Menedżerowie IT doskonale zdają sobie sprawę, że grid jest inwestycją w przyszłość i że bez tych rozwiązań ich przedsiębiorstwa pozostaną w tyle za konkurencją.

Sieci grid, poprzez konsolidację zasobów sprzętowych, pozwalają na znaczne obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstw. W praktyce firmy, zamiast kupować drogi sprzęt komputerowy (serwery, superkomputery) pod określone potrzeby, będą inwestować uwzględniając całość potrzeb, a następnie przydzielać zasoby poszczególnym aplikacjom. Dzięki temu kierownictwo firmy może reagować błyskawicznie, wprowadzając szybkie zmiany w zależności od bieżących potrzeb.

Badanie Oracle Grid Index przeprowadziła na zlecenie firma badawcza Quocirca. Wywiady na grupie 1356 osób odbyły się w marcu br. Badana grupa składała się z przedstawicieli najbardziej wpływowych i decyzyjnych osób z branży informatycznej. Respondentami byli przedstawiciele zarówno wielkich korporacji międzynarodowych, jak też średnich i dużych przedsiębiorstw o zasięgu krajowym z różnych sektorów branży.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Jak nie kijem to marchewką

Źródło: Oracle